Raiffeisen Bank International sfinalizował przejęcie 70 proc. Polbanku
30.04. Warszawa (PAP) - Raiffeisen Bank International (RBI) sfinalizował transakcję przejęcia 70 proc. Polbanku. Wartość transakcji wynosi obecnie 460 mln euro, ale może ulec...
30.04. Warszawa (PAP) - Raiffeisen Bank International (RBI) sfinalizował transakcję przejęcia 70 proc. Polbanku. Wartość transakcji wynosi obecnie 460 mln euro, ale może ulec zmianie przez niebezpośrednią obniżkę o 30 mln euro, w zależności od poziomu kapitałów Polbanku na dzień zamknięcia sprawozdania finansowego. Docelowo po fuzji Polbanku i Raiffeisen Bank Polska RBI pozostanie jedynym akcjonariuszem połączonego banku, który będzie funkcjonował pod nazwą Raiffeisen Polbank - podał RBI w komunikacie.
"Finalizując przejęcie, RBI zapłacił na chwilę obecną 460 mln euro za 70 proc. udziałów w Polbanku. Implikowany wskaźnik cena/wartość księgowa za 100 proc. akcji wynosi 1,5 i może się obniżyć w zależności od poziomu kapitałów Polbanku na dzień zamknięcia sprawozdania finansowego. Wyliczenia uwzględniają uzgodnioną dalszą niebezpośrednią obniżkę ceny o 30 mln euro" - podano w komunikacie.
Jak napisano w komunikacie po sfinalizowaniu przejęcia 70 proc. akcji Polbanku rozpocznie się drugi etap transakcji, w którym Eurobank EFG i RBI przekażą swoje udziały w Polbanku do Raiffeisen Bank Polska, w zamian za nowe akcje Raiffeisen Bank Polska.
Umowa przewiduje również dla Eurobank EFG opcję sprzedaży swojego udziału w połączonym podmiocie na rzecz RBI w każdym momencie przy wycenie opartej na wynikach biznesowych, jednak za nie mniej niż 175 mln euro (plus odsetki), i opcję kupna dla RBI z wykonaniem od 31 marca 2016 r.
"Eurobank EFG już oznajmił RBI, że wykona opcję natychmiast po zamknięciu transakcji, co spowoduje, że RBI pozostanie jedynym akcjonariuszem połączonego banku" - napisano w komunikacie.
"Ta część transakcji będzie wciąż wymagała zgody władz antymonopolowych Unii Europejskiej" - dodano.
Połączony bank, który będzie funkcjonował pod marką Raiffeisen Polbank, stanie się szóstym bankiem w Polsce pod względem wartości portfela kredytowego (10,6 mld euro na koniec 2011 r.) i będzie obsługiwał 900 tys. klientów. Sieć placówek banku stanowić będzie ok. 450 placówek w 150 miastach Polski.
W komunikacie potwierdzono, że zgodnie z ustaleniami z Komisją Nadzoru Finansowego 15 proc. akcji połączonego banku zostanie wprowadzonych na warszawską giełdę do czerwca 2016 r. Dodatkowo, planuje się wprowadzenie do notowań na GPW akcji RBI do czerwca 2018 r. Obecnie akcje RBI są notowane na giełdzie w Wiedniu.
Raiffeisen Bank International informował w lutym ubiegłego roku o podpisaniu umowy kupna 70 proc. banku Polbank EFG od greckiego EFG Eurobank za 490 mln euro.
Raiffeisen Bank International działa w Austrii oraz w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Bank posiada ok. 3 tys. placówek.
Raiffeisen Bank Polska rozpoczął działalność w 1991 roku, a jego wyłącznym akcjonariuszem jest austriacki Raiffeisen Bank International. Bank koncentruje się na obsłudze średnich i małych firm oraz klasy średniej. Posiada 100 placówek na terenie Polski.
Na koniec 2011 r. aktywa Grupy Raiffeisen w Polsce wynosiły 7,4 mld euro. Liczba pracowników sięgała 3200 osób. Grupa obsługiwała 246 tys. klientów poprzez sieć 116 placówek. Jej zysk brutto wyniósł 112 mln euro, a netto 88 mln euro w 2011 r.
Polbank został utworzony w 2006 r., koncentrując się na klientach indywidualnych oraz małych i średnich firmach. Na koniec 2011 r. dysponował siecią 322 oddziałów na terenie całego kraju, obsługując w nich ponad 664 tys. klientów. Zatrudniał 2935 osób. Na koniec 2011 r. suma bilansowa banku wynosiła 5,88 mld euro, a wartość kredytów udzielonych klientom sięgała 5,23 mld euro. (PAP)
kuc/ jtt/