Miejsce ósme. Szwecja
Szwecja w tym roku zaliczyła spadek z miejsca piątego. Przez dziesięć lat trwania rankingu najczęściej zajmowała lokaty w pierwszej szóstce, a raz, w 2007 roku, razem z Norwegią i Stanami Zjednoczonymi okupowała najwyższy stopień podium. Najgorzej została natomiast oceniona w 2008 roku, kiedy to zajęła miejsce 8.
Jakość gospodarki jest największym atutem kraju - w tym roku zajęła miejsce trzecie, natomiast z pierwszej piątki nie wychodziła przez ostatnie dziesięć lat. Wysoko oceniona została też administracja (5. miejsce) i bezpieczeństwo (miejsce 10.), co wynika ze znacznie mniejszej liczby zabójstw i kradzieży niż w 2007 roku. Również w obszarze zdrowotnym Szwecja radzi sobie lepiej - nie tylko rośnie długość życia, ale też zadowolenie obywateli z własnego zdrowia i z opieki zdrowotnej.
Najsłabiej natomiast Szwecja wypada w edukacji - w ciągu ostatniej dekady zaliczyła spadek z 6. na 13. miejsce, wolności osobistych (spadek z 4. miejsca w 2010 roku na pozycję 14.) i kapitału społecznego (obecnie miejsce 18.). Spadek w kategorii wolności osobistych nie wynika z ograniczeń narzucanych obywatelom, ale bardziej z faktu, że nie jest ona już zaletą tego kraju. Szwecja jest pionierem praw homoseksualistów i jednym z pierwszych krajów, które zalegalizowały małżeństwa osób jednej płci i pomimo zadowolenia 93 proc. obywateli z wolności osobistych, jakie daje im kraj, na tle innych państw nie wypada już tak dobrze jak w 2010 roku.
Wskaźnik PKB na osobę wynosi tu 45 296 dolarów.