Miejsce szóste. Australia
Australia w top 10 pojawia się od początku powstania rankingu. Od trzech lat okupowała siódmą pozycję. W tym roku zaliczyła skok, nie jest to jednak najwyższe miejsce, które do tej pory zajmowała. W 2013 roku była na najniższym stopniu podium.
Spadek w rankingu Prosperity Index w ciągu ostatniej dekady nie idzie w parze z silnym wzrostem PKB na osobę, który w tym roku wyniósł 43 655, natomiast w 2007 był o ponad trzy tysiące niższy. Według twórców rankingu jest to wynikiem rosnącego protekcjonizmu, spadającej różnorodności gospodarczej oraz coraz niższej elastyczności rynku pracy.
Najsilniejszym atutem Australii jest jej kapitał społeczny, Australijczycy są jednymi z najbardziej dobroczynnych ludzi na świecie, o silnej skłonności do pomagania innym. W kategorii tej w ciągu ostatnich 10 lat konsekwentnie zajmowali miejsca w pierwszej piątce, w tym roku natomiast stanęli na drugim stopniu podium. Wysoko oceniona została też edukacja (lokata 4.). Zauważalną poprawę natomiast zaobserwowano w kategorii "zdrowie" - 15. miejsce w 2015 roku obecnie skok na 8. pozycję. Cel ten został osiągnięty pomimo rosnącego poziomu otyłości Australijczyków. Wysoka pozycja w tym roku osiągnięta została dzięki rosnącej długości życia oraz zadowolenia wśród obywateli z własnego zdrowia i opieki zdrowotnej.