Ranking najtańszych krajów na świecie. Polska na 12 miejscu
GoBankingRates przygotował zestawienie najtańszych krajów do życia, gdzie pod względem finansowym warto spędzić np. emeryturę. W rankingu brane były pod uwagę cztery kategorie, które składają się na ogólną atrakcyjność cenową, a następnie porównywane z tymi samymi wartościami w Nowego Jorku. Polska w tym zestawieniu zajęła 12 miejsce. Zobacz pozostałe atrakcyjne cenowo kraje.
12. Polska
_ Wskaźnik siły nabywczej - 26 proc. wyższa niż w Nowym Jorku _
_ Wskaźnik cen czynszu - 88,1 proc. taniej niż w Nowym Jorku _
_ Wskaźnik cen produktów spożywczych - 69,4 proc. taniej niż w Nowym Jorku _
_ Wskaźnik cen konsumpcyjnych - 61,3 proc. taniej niż w Nowym Jorku _
Tworząc swój ranking, autorzy wzięli pod uwagę i przeanalizowali cztery kategorie, które składają się na ogólną atrakcyjność cenową poszczególnych krajów: lokalny wskaźnik siły nabywczej, wskaźnik cen czynszu, wskaźnik cen produktów spożywczych oraz wskaźnik cen konsumpcyjnych. Wyniki uzyskane w przypadku każdego z krajów porównano następnie do tej samej wartości w Nowym Jorku, który w zestawieniu jest punktem odniesienia.
Według rankingu GoBankingRates Polska ma jeden z najwyższych wskaźników lokalnej siły nabywczej ze wszystkich 50 krajów biorących udział w badaniu, co oznacza, że nasze zarobki są wystarczające do spełnienia najbardziej podstawowych potrzeb. W porównaniu do Nowego Jorku w Polsce mniej płaci się za usługi oraz towary, a wynajęcie mieszkania jest u nas tańsze nawet o 88,1 procent. To wszystko sprawia, że jesteśmy jednym z najtańszych krajów na świecie.