Raport inflacyjny BoE
Eurodolar znajduje się na 1,3310. Kurs EUR/USD testuje opór wyznaczony przez górną bandę długoterminowej formacji trójkąta oraz znajdujący się w pobliżu 61,8 proc. zniesienia Fibonacciego ruchu spadkowego rozpoczętego w lutym bieżącego roku.
Dziś najważniejszym wydarzeniem będzie publikacja danych z niemieckiego przemysłu. Rynek przewiduje, że produkcja wzrośnie o 0,3 proc. m/m (poprzednio -1 proc.). Wczorajszy odczyt zamówień w przemyśle oraz czerwcowa wartość składowej PMI dla przemysłu odpowiadającej za bieżącą produkcję powodują, że istnieje prawdopodobieństwo wzrostu produkcji powyżej konsensusu. Przypomnijmy, że zamówienia wzrosły o 3,8 proc. m/m (oczekiwano 1 proc.), a korelacja pomiędzy tą zmienną a produkcją przemysłową dla dynamik miesięcznych wynosi 0,5, co sugeruje przestrzeń do lepszego odczytu.
Dodatkowo w czerwcu subindeks bieżącej produkcji indeksu PMI nieznacznie wzrósł (drugi miesiąc wzrostu z rzędu), choć skala tych wzrostów nie była duża. Z drugiej strony należy pamiętać o powodzi, która będzie miała również swój negatywny wydźwięk w dzisiejszej publikacji danych.
Drugim ważnym wydarzeniem będzie raport inflacyjny Banku Anglii, w którym w sposób kompleksowy zostanie przedstawiona sytuacja w brytyjskiej gospodarce. Ostatnia publikacja jedynie nieznacznie zrewidowała projekcję inflacji w dół na początku horyzontu prognozy i podniosła jej trajektorię na końcu horyzontu, natomiast oczekiwana ścieżka PKB pozostała niezmieniona. Ponadto raport będzie zawierał charakterystykę forward guidance, czyli to w jak długim okresie władze monetarne zamierzają utrzymać niskie stopy procentowe lub poziom, który musi osiągnąć stopa bezrobocia lub inflacja, aby podnieść stopy procentowe.
Marcin Pietrzak
Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.