Trwa ładowanie...
18-01-2010 16:03

Raport popołudniowy

Dziś cały dzień upłynął bez większych zmian na tej parze walutowej. Brak inwestorów amerykańskich wpłynął bardzo negatywnie na płynność i kurs prze cały dzień utrzymywał się w okolicy poziomu 1,4380.

Raport popołudniowyŹródło: AMB Consulting
d2t44ih
d2t44ih

Rynek zagraniczny

Dzisiaj podczas europejskiej sesji na rynku walutowym nie poznaliśmy żadnych istotnych informacji makroekonomicznych a obecność inwestorów była ograniczona z powodu amerykańskiego święta - Dnia Luthera Kinga. Nad ranem opublikowany został jedynie raport a japońskiego sektora przemysłowego. Okazało się, że japońska produkcja przemysłowa wzrosła w listopadzie o 2,2% m/m po wzroście o 0,5% m/m w październiku 2009 roku. Figura ta jednak była nadal znacząco niższa niż rok wcześniej (-4,2% r/r wobec -15,1% r/r w październiku). Zdaniem szefa statystyków Japońskiego Banku Centralnego Kazuo Mommy ta poprawa jest obecnie krótkoterminowa, gdyż w I kwartale negatywnie na odbudowę zapasów przez japońskie firmy produkcyjne podziała zakończenia programów stymulujących gospodarkę. Problem niewykorzystanych mocy produkcyjnych znacznie obniża prawdopodobieństwo długotrwałego wzrostu wydatków inwestycyjnych. Jego zdaniem powrót do wykorzystywania pełnych mocy produkcyjnych zajmie od roku do dwóch lat i tym samym przedłuży się
okres, w którym będziemy mieli do czynienia z deflacją w japońskiej gospodarce. Spadek cen powodowany jest niskim popytem ze strony gospodarstw domowych oraz wspomnianą wyżej niską dynamiką wydatków inwestycyjnych przedsiębiorstw. Chęć z walki ze zjawiskiem ujemnej dynamiki cen zmusza Bank Japonii do utrzymywania rekordowo niskich stóp procentowych (0,1%), które według prognoz analityków utrzymają się na tym poziomie do końca 2010 roku. Fakt ten a co za tym idzie niska zmienność kursu japońskiego jena będzie sprzyjać wykorzystaniu tej waluty w transakcjach carry trade kosztem amerykańskiego dolara. Zmienność zielonego zwiększyła się w drugiej połowie 2009 roku a w szczególności w grudniu zeszłego roku po pojawieniu się spekulacji dotyczących rozpoczęcia zaostrzania polityki monetarnej przez amerykański Bank Rezerw Federalnych.
Tym samym wydźwięk japońskich danych może mieć istotne przełożenie na kurs pary EUR/USD w ciągu 2010 roku. Zapowiadane ponowne spowolnienia japońskiej gospodarki w II i III kwartale 2010 roku po wycofaniu rządowych programów stymulujących może wpłynąć na umocnienie jena jako waluty finansującej transakcje carry trade (pod wpływem wzrostu awersji do ryzyka) i deprecjację dolara.

EUR/USD

Dziś cały dzień upłynął bez większych zmian na tej parze walutowej. Brak inwestorów amerykańskich wpłynął bardzo negatywnie na płynność i kurs prze cały dzień utrzymywał się w okolicy poziomu 1,4380.

Polska

Dziś na rodzimym rynku mieliśmy do czynienia z stopniową aprecjacją naszej waluty. Złotówka się umacniała pomimo ograniczonej obecności inwestorów zagranicznych i braku zmian kursu pary EUR/USD. Testowaniu nowych minimów przez parę EUR/PLN sprzyjały dodatnie poziomy polskich indeksów giełdowych.
Pokonanie istotnych poziomów wsparcia przez parę EUR/PLN sprzyjało będzie kontynuacji ruchu na południe w dniu jutrzejszym po powrocie inwestorów amerykańskich po dzisiejszym dniu wolnym.
O godzinie 15:40 jedno euro kosztowało już tylko 4,0190 PLN a za jednego dolara należało zapłacić 2,7960 PLN.

Tomasz Szecówka
AMB Consulting

d2t44ih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t44ih