Ratingom Grecji zagraża obniżka
- Oprócz spotkań z inwestorami w kraju i telekonferencji staramy się również docierać do nabywców obligacji w ramach spotkań wyjazdowych. Bardzo to sobie cenią - mówi "Parkietowi" Anna Suszyńska, zastępca dyrektora Departamentu Długu Publicznego w resorcie.
Przedstawiciele ministerstwa ostatni raz byli w Korei Płd. trzy lata temu, w Singapurze przed dwoma laty. Chiny odwiedzą po raz pierwszy od czterech lat. Klasyczny tzw. non-deal roadshow zakłada poinformowanie inwestorów o strategii zarządzania długiem oraz o zasadach funkcjonowania polskiego rynku obligacji skarbowych. Oprócz tego MF prezentuje gospodarkę Polski i plany fiskalne rządu. Inwestorzy interesują się również szczegółami dotyczącymi reformy emerytalnej w naszym kraju.
Tego typu działalność ma na celu zainteresowanie tamtejszych instytucji emisjami w kraju i za granicą. W Chinach działa jeden z największych funduszy państwowych na świecie (tzw. sovereign wealth fund) - China Investment Corporation.
W tym roku MF przewiduje podobne wyjazdy promocyjne do USA i części krajów europejskich (rząd rozważa emisje w dolarze i kontynuację sprzedaży papierów na rynku euro - uzależnia to jednak od warunków rynkowych).
Ubiegłoroczne roadshows miały dwojaki efekt. W USA ułatwiły emisję obligacji dolarowych. W Japonii powiodła się emisja w jenach, poza tym wizyta przyciągnęła tamtejszych inwestorów na nasz krajowy rynek. Wizyta na Bliskim Wschodzie miała na celu promocję potencjalnych emisji dolarowych wśród arabskich graczy.
PARKIET