Na banknocie z wizerunkiem pułkownika Matuszewskiego umieszczono jego fotografie i szkice, oraz mapę długiej drogi ewakuacji polskiego złota, widoczną tylko w świetle ultrafioletu.
Matuszewski był bohaterem wojny polsko-bolszewickiej. Skazany zaocznie na wyrok śmierci przez bolszewików, po wojnie został odznaczony orderem Virtuti Militari. W II Rzeczpospolitej zajął się polityką, był m.in. ministrem skarbu. Wielki przeciwnik wojny z Niemcami, był przekonany, że Polska przegrałaby to starcie w ciągu trzech miesięcy. Po zorganizowaniu brawurowej wywózki polskiego złota, przekazał je rządowi polskiemu. Odsunięty od funkcji przez generała Sikorskiego, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Tam zmarł w 1946 r. Największą miłością jego życia była córka Ewa. Ewa zginęła w Powstaniu Warszawskim. Była sanitariuszką. Niemcy rozstrzelali ją za pomoc "wyjętym spod prawa".
Podczas brawurowej ewakuacji złota z Warszawy jedną z ciężarówek kierowała żona Matuszewskieggo - Halina Konopacka. Była kobietą licznych talentów. Poz tym, że potrafiła prowadzić ciężarówkę wyładowaną złotem, była też najsłynniejszą sportsmenką dwudziestolecia międzywojennego, mistrzynią olimpijską w rzucie dyskiem, miss olimpiady, dziennikarką, malarką i poetką.