Realizacja zysków na koniec tygodnia?
Wczoraj uznawany za przedstawiciela obozu „gołębi” Dennis Lockhart z FED stwierdził, że nie należy się spieszyć z usuwaniem z komunikatu sformułowania o „dłuższym czasie” niskich stóp procentowych, a do pierwszej podwyżki powinno raczej dojść później, niż w połowie 2015 r. W efekcie dolar wyhamował wcześniejsze wzrosty, a koniec tygodnia może sprzyjać realizacji zysków.
Przyszły tydzień będzie uzależniony od publikacji danych makro - ISM i rynek pracy w piątek. Odczyty za wrzesień bijące oczekiwania, nasiliłyby jednak spekulacje odnośnie możliwości usunięcia zwrotu „considerable time” z komunikatu na posiedzeniu FED 28-29 października. Wcześniej mamy jednak ECB (2 października), szczegóły programu ABS i rosnące oczekiwania rynku na zainicjowanie klasycznego QE w kolejnych miesiącach (40 proc. ankietowanych ekonomistów). Wiele mogą dać dane nt. wstępnej inflacji HICP w strefie euro, które poznamy we wtorek, 30 września.
Wykres koszyka BOSSA USD pokazuje, że być może rynek dojrzewa do krótkiej korekty na koniec tygodnia. Kluczowe w takiej sytuacji będzie zachowanie się przy poziomie 71,92 pkt. (stara linia trendu wzrostowego od 2011 r.), która może stać się teraz mocnym wsparciem.
[ Wykres tygodniowy BOSSA USD
]( http://finanse.wp.pl/w1,USD,w2,PLN,notowania-waluty-online-waluta.html )
Na wykresie EUR/USD widać, że powróciliśmy jeszcze wczoraj wieczorem ponad poziom 1,2750, który został wcześniej naruszony (spadek wczoraj rano do 1,2696). To sygnalizuje większą istotność okolic 1,2790, gdzie mamy złamane w ostatnich dniach okolice 61,8 proc. Fibo i zaraz powyżej rejon 1,2800-1,2815. Dopiero wyjście powyżej tego ostatniego dawałoby szanse na wykreowanie nieco większego odbicia. Wydaje się jednak, że może być to trudne przed wtorkową inflacją HICP ze strefy euro.
[ Wykres dzienny EUR/USD
]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )
Dzisiaj w kalendarzu mamy ostatnią już rewizję danych nt. dynamiki amerykańskiego PKB w II kwartale. Oczekuje się poprawy nawet do 4,6 proc. z 4,2 proc przy poprzedniej rewizji. To o godz. 14:30. Dane mogą mieć jednak niewielki wpływ na bieżące notowania. Z kolei o godz. 15:55 mamy wrześniowe nastroje konsumenckie z Uniwersytetu Michigan – reakcja rynku miałaby miejsce, gdyby znacząco różniły się od oczekiwań na poziomie 84,7 pkt.
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |