Trwa ładowanie...
złoty
17-03-2009 10:27

Realizacja zysków na początku sesji europejskiej

Wczorajsza sesja na rynku złotego przyniosła kontynuację umocnienia polskiej waluty - notowania EUR/PLN oraz USD/PLN zniżkowały w pobliże kolejnych istotnych wsparć na poziomach odpowiednio: 4,4000 i 3,4000.

Realizacja zysków na początku sesji europejskiejŹródło: TMS Brokers
dv5gs7w
dv5gs7w

Wczorajsza sesja na rynku złotego przyniosła kontynuację umocnienia polskiej waluty - notowania EUR/PLN oraz USD/PLN zniżkowały w pobliże kolejnych istotnych wsparć na poziomach odpowiednio: 4,4000 i 3,4000.

W okolicach tych poziomów zakończyła się ostatnia korekta umacniająca złotego, jaka miała miejsce na początku lutego i po której nastąpił dynamiczny wzrost notowań EUR/PLN oraz USD/PLN pobliże historycznych szczytów. Dzisiejszą sesję złoty rozpoczyna już nieco słabszy – wartość euro i dolara wyrażona w PLN zwyżkuje o 5 - 7 gorszy.

Jeszcze na początku notowań pewną nadzieję na kontynuację umocnienia złotego dawało zamknięcie sesji azjatyckiej, w czasie której większość indeksów zwyżkowała. Inwestorzy w Europie nie podzielili jednak tego optymizmu i przystąpili do realizacji kilkudniowych zysków. By scenariusz dalszej aprecjacji złotego mógł się zrealizować, konieczne wydają się dalsze dynamiczne wzrosty na światowych giełdach, które powodują wzrost apetytu na ryzyko wśród inwestorów i większe zainteresowanie aktywami związanymi z regionem rynków wschodzących. O to jednak, biorąc pod uwagę nastroje panujące dziś na europejskich parkietach, może być dość trudno.

Złotemu nie pomagają również dane o produkcji przemysłowej, jakie napłynęły dziś z Węgier - potwierdziły one trudną sytuację tamtejszej gospodarki. Produkcja w styczniu spadła o 21% w stosunku rocznym. Dziś z Polski poznamy dane dotyczące dynamiki wzrostu wynagrodzeń w lutym oraz zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w tym samym okresie. Niskie odczyty tych wskaźników będą stanowiły argument dla kolejnych obniżek stóp procentowych, co może w pewnym, stopniu hamować dalszą aprecjację rodzimej waluty.

Za nami kolejna wzrostowa sesja na giełdach azjatyckich. Wśród głównych tamtejszych indeksów prym wiódł japoński Nikkei, który zyskał 3,2%. Na rynku wzrósł apetyt na ryzyko, o czym świadczy również deprecjacja jena, który pożyczany jest w transakcjach opartych o carry trade. Kurs EUR/JPY odnotował zwyżkę do 128,50 - najwyższego poziomu od pierwszej połowy stycznia. Najbliższy istotny opór, który może hamować wzrost tej pary walutowej usytuowany jest na poziomie 130,00. Optymizm obserwowany w czasie sesji azjatyckiej związany jest z nadziejami, jakie inwestorzy wiążą z rozpoczynającymi się dzisiaj posiedzeniami Banku Japonii i Fed. Na rynku pojawiły się pogłoski, że pierwsza z wymienionych instytucji może udzielić kolejnego wsparcia rynkowi finansowemu. Oficjalne informacje na temat ewentualnych działań BoJ i Fed poznamy jutro.

dv5gs7w

Nieco słabiej niż azjatyckie parkiety, prezentowały się na dzisiejszym otwarciu giełdy zachodnioeuropejskie. Po wczorajszych dynamicznych wzrostach, umiarkowane odreagowanie nie powinno jednak dziwić. Jego skalę może w pewnym stopniu ograniczać ostatnia wypowiedź przedstawiciela Komisji Europejskiej J. Almunii, który stwierdził, że na rynek zaczynają napływać korzystniejsze, niż jeszcze 3 miesiące temu, sygnały dla światowych gospodarek.

Kolejna wzrostowa sesja, jaka miała miejsce w Azji, zwiększyła presję aprecjacyjną w notowaniach euro względem dolara, które są w ostatnim czasie dodatnio skorelowane ze światowymi giełdami. Na wczorajszej sesji europejskiej kurs tej pary walutowej zwyżkował aż do 1,3070. Później miało miejsce dość silne odreagowanie (w okolice poziomu 1,2950). Jednak na sesji azjatyckiej kurs EUR/USD powrócił do wzrostów. Zdołał nawet na kilka godzin wzbić się ponad poziom 1,3000. Niezbyt dobre otwarcie notowań w Europie nie pozwoliło na kontynuację tej zwyżki. O godz. 9.30 za euro płacono około 1,2990 USD. Z danych jakie napłyną dzisiaj na rynek, wpływ na kurs EUR/USD mogą mieć doniesienia z amerykańskiego rynku nieruchomości. O godz.13.30 zostanie przedstawiona liczba wydanych zezwoleń na budowę domów oraz liczba rozpoczętych budów.

Joanna Pluta
Tomasz Regulski
DM TMS Brokers S.A.

dv5gs7w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv5gs7w