Trwa ładowanie...
d3uln1a
giełda

Realizacja zysków na średniakach

Dzisiejsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a najbardziej ucierpiały akcje spółek o małej i średniej kapitalizacji. Do tej pory akcje z tego segmentu zachowywały się relatywnie silniej ale dziś mWIG40 stracił prawie 3,7%, natomiast sWIG80 2,6%.

Share
d3uln1a

Do tej pory segmenty te uchodziły oazę względnego spokoju z tej racji, iż na tych spółkach skupiają swoją uwagę krajowi zarządzający funduszami, z tej racji, iż szukają oni spółek rozwojowych. Akcje największych spółek są bardziej skorelowane z tym co dzieje się na świecie, poprzez rynek terminowy, jak również zlecenia inwestorów zagranicznych, którzy zdecydowanie bardziej preferują akcje dużych spółek z tytułu płynności. Dziś WIG-20 stracił najmniej, bo zaledwie niecałe 0,6%, a w głównej mierze zawdzięczamy to fali zakupów w drugiej części sesji.

Zapewne było to powiązane z poprawą aury inwestycyjnej na światowych parkietach w korespondencji z kolejnymi lepszymi danymi z rynku nieruchomości w USA. Przyznam się szczerze, że jestem rozczarowany zachowaniem WIG-20, gdyż była szansa na pozytywny scenariusz, ale dziś został on odsunięty na dalszą przyszłość. Po wyższym otwarciu pojawiła się podaż, która sprowadziła indeks poniżej poniedziałkowego dołka. W moim odczuciu jest to negatywny sygnał, zwiększający prawdopodobieństwo pogłębienia korekty na kolejnych sesjach. W największym stopniu do spadku dużych spółek przyczyniły się dziś akcje PKN Orlen jak również banków: Pekao i BRE. Relatywnie najsilniej sprawowały się papiery TP SA oraz PKO BP.

Jeśli spojrzymy na zachowanie spółek z mWIG40 to zauważymy, iż traciły te papiery, które były podstawą ostatnich wzrostów, czyli akcje banków: ING Banku Śląskiego, Millennium ale i Echo Investment, Stalproduktu czy Orbisu. Trudno znaleźć wspólny mianownik dla zachowania tych walorów, a w serwisach zapewne nie natkniemy się na motywy, które uzasadniałyby spadki rzędu 5-7%. Podejrzewam, iż któryś z zarządzających zaczął realizować zyski póki optymizm na rynku jest jeszcze spory. Jak już sentyment się zmieni to zazwyczaj już karnety nie te, a w tedy sprzedawanie akcji przypomina podcinanie gałęzi na której się siedzi.

d3uln1a

Tomasz Jerzyk
Analityk DM BZ WBK SA
tomasz.jerzyk@bzwbk.pl

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d3uln1a

Podziel się opinią

Share
d3uln1a
d3uln1a