Trwa ładowanie...
d1c69ez

Rehn chce od Węgier konkretów ws. niezależności banku centralnego

20.01. Bruksela (PAP/Reuters) - Komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn powiedział w piątek, że Węgry muszą podjąć konkretne kroki w celu zapewnienia całkowitej...

Share
d1c69ez

20.01. Bruksela (PAP/Reuters) - Komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn powiedział w piątek, że Węgry muszą podjąć konkretne kroki w celu zapewnienia całkowitej niezależności banku centralnego - przekazał jego rzecznik Amadeu Altafaj.

Rehn spotkał się w piątek z węgierskim ministrem Tamasem Fellegim, który negocjuje z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) pomoc dla Węgier.

Komisarz "powtórzył, że zanim będziemy mogli zacząć formalne negocjacje w sprawie finansowania z UE i MFW, muszą być spełnione pewne warunki. W szczególności podkreślił, że Węgry muszą podjąć konkretne kroki w celu zapewnienia całkowitej niezależności banku centralnego" - poinformował Altafaj na briefingu dla prasy.

We wtorek Komisja Europejska otworzyła wobec Węgier postępowanie o naruszenie prawa UE m.in. w sprawie ograniczenia niezależności banku centralnego. Chodzi o nową ustawę o węgierskim banku centralnym, która odbiera jego szefowi prawo wyboru zastępców oraz zwiększa liczbę członków Rady Monetarnej z siedmiu do dziewięciu, przy czym sześciu ma być mianowanych przez parlament.

Premier Węgier Viktor Orban wyraził w piątek gotowość do ustępstw w celu osiągnięcia porozumienia z MFW i UE w sprawie nowego kredytu wysokości 15-20 miliardów euro. W najbliższy wtorek Orban ma się spotkać w Brukseli z przewodniczącym KE Jose Manuelem Barroso. (PAP)

awl/ ap/ asa/

d1c69ez

Podziel się opinią

Share
d1c69ez
d1c69ez