Rejestracja stron WWW będzie dobrowolna

Ministerstwo Kultury zmieni projekt noweli przepisów, tak aby osoby piszące w sieci same decydowały, czy chcą być dziennikarzami.

Rejestracja stron WWW będzie dobrowolna
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Ministerstwo Kultury zmieni projekt noweli przepisów, tak aby osoby piszące w sieci same decydowały, czy chcą być dziennikarzami.

W czerwcu po opublikowanym przez "Rz" artykule "Ministerstwo idzie na wojnę z internautami" Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, zapewniał, że w nowelizacji prawa prasowego nie chodzi o nakazanie rejestracji prywatnych stron czy blogów. Kolejne opinie organizacji zaproszonych do konsultacji społecznych potwierdzały jednak to, przed czym ostrzegaliśmy: w proponowanym kształcie przepisy zmuszą do rejestracji miliony internautów.

Te same obawy można też było usłyszeć na zorganizowanej w piątek przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Fundację Nowe Media konferencji "Czy wszyscy internauci pójdą siedzieć?".

- Absurd - tym słowem najczęściej blogerzy komentowali propozycję resortu kultury na wyświetlonym w czasie konferencji filmie.

Paweł Sito, prowadzący Fundację Nowe Media, która zachęca młodych ludzi do gazet internetowych, zwrócił uwagę, że propozycja ministerstwa wyrzuca poza nawias setki tysięcy uczniów piszących dzisiaj w Internecie.
- Żeby zarejestrować dziennik czy czasopismo, trzeba bowiem być pełnoletnim - mówił.

Uczestnicząca w konferencji przedstawicielka MKiDN zapewniła, że projekt zostanie zmieniony.
- Minister Zdrojewski mocno przychyla się do tego, aby rejestracja była dobrowolna - powiedziała Joanna Kluczewska-Strojny. - Prace nad ostateczną wersją nowelizacji mają się zakończyć w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Z deklaracji można wywnioskować, że internauci, którzy zechcą zostać dziennikarzami, będą mogli rejestrować swoje strony jako prasę, ci zaś, którym wystarczy amatorskie pisanie w sieci, nie będą musieli tego robić. Stanowisko takie podoba się m.in. Izbie Wydawców Prasy. Na konferencji można jednak było też usłyszeć pytanie, po co w ogóle rejestrować cokolwiek, co ukazuje się w sieci.

- Obawiam się, że chodzi o ograniczenia dozwolonego użytku do utworów. Ci, którzy się zarejestrują, będą mieli prawo do umieszczania streszczeń artykułów ukazujących się w prasie czy przeglądów publikacji. Tym, którzy tego nie uczynią, nie wolno tego będzie robić - ostrzegał Piotr Waglowski, autor serwisu VaGla.pl., wiążąc nowelizację prawa prasowego z przygotowywanym w MKiDN projektem zmian w ustawie o prawie autorskim.

Sławomir Wikariak
Rzeczpospolita

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)