Trwa ładowanie...

Rekord na akcji. Saudyjski książę kupił obraz Leonardo da Vinci

„Zbawiciel świata”, słynny obraz Leonardo da Vinci, który na aukcji domu Christie’s osiągnął niebotyczną cenę 450 mln dolarów, został kupiony przez saudyjskiego księcia – poinformował dziennik „New York Times”.

Share
Rekord na akcji. Saudyjski książę kupił obraz Leonardo da VinciŹródło: East News
d2htvp4

Sprawa jest o tyle tajemnicza, że książę Bader ibn Abdullaha ibn Mohammeda ibn Farhan as-Saud nie był dotąd znany jako miłośnik dzieł sztuki, niewiele także wiadomo na temat jego majątku.

Wybór obrazu jednak jest nieprzypadkowy. „NYT” snuje teorię, wedle której książę kupił ten „zdecydowanie nieislamski” portret Chrystusa w czasie, gdy w Arabii Saudyjskiej trwa walka z korupcją wśród członków rodziny królewskiej.

„Zbawiciel świata”, obraz przedstawiający Jezusa trzymającego w lewej ręce kryształową kulę - symbol świata, z prawą dłonią uniesioną do błogosławieństwa - to obecnie najdroższy w historii dzieło sztuki sprzedane na aukcji. To też jedyny obraz mistrza Leonarda, który pozostał w prywatnych rękach. Pozostałe 15 znajduje się w kolekcjach publicznych.

d2htvp4

Historycy sztuki twierdzą, że dzieło powstało ok. 1500 roku dla króla Francji Ludwika XII. Obraz zaginął i do XX wieku nikt nie wiedział, co się z nim dzieje. W 1900 roku „Zbawiciela świata” kupił angielski arystokrata, nie zdając sobie sprawy, kto jest autorem obrazu. Pół wieku później sprzedał go za 45 funtów. Cztery lata temu dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał obraz szwajcarskiemu marszandowi, za 80 mln dolarów, który z w tym samym roku odsprzedał dzieło za 127 mln dolarów rosyjskiemu miliarderowi Dimitrijowi Rybołowlewowi.

d2htvp4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2htvp4
d2htvp4