Trwa ładowanie...

Rekordowa liczba ofert pracy. Najwięcej w Warszawie i Krakowie, najmniej w Poznaniu i Łodzi

W marcu w Polsce pojawiło się 360 tys. nowych ofert pracy, a łącznie liczba ofert pracy wynosiła 681,5 tys. - podano w raporcie Grant Thornton i firmy Element. To najwięcej w trzyletniej historii badania. Zdaniem ekspertów, to pokazuje, że rynek pracy po głębokim załamaniu w 2020 roku nie tylko odrobił straty wywołane koronawirusem, ale zrobił to wręcz z silną nadwyżką.

Rynek pracy w Polsce jest bardzo silny. Pracodawcy walczą o pracowników - wynika z raportu Grant Thornton Rynek pracy w Polsce jest bardzo silny. Pracodawcy walczą o pracowników - wynika z raportu Grant Thornton Źródło: PAP, fot: Grzegorz Momot
d6ggcfb
d6ggcfb

"Według najnowszej edycji raportu, w marcu 2022 roku na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowanych zostało 360 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To najwyższy wynik w trzyletniej historii naszego badania – o 30 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i o 55 proc. wyższy niż dwa lata temu, kiedy rozpoczynała się pandemia.

Ten wynik potwierdza przedstawianą od kilku edycji raportu tezę, że rynek pracy po głębokim załamaniu w 2020 roku nie tylko odrobił straty wywołane koronawirusem, ale zrobił to wręcz z silną nadwyżką, tzn. popyt na pracowników w Polsce jest obecnie znacznie wyższy niż przed pandemią" - napisano w raporcie.

"Łącznie w marcu 2022 roku aktywnych było w sieci 681,5 tys. ofert pracy. Oznacza to wzrost o 93 tys. w porównaniu z lutym. Wzrost ten wynika prawdopodobnie z wysypu ofert pracy sezonowej, np. w budownictwie, przetwórstwie spożywczym czy gastronomii" - dodano.

Wśród 10 badanych aglomeracji od początku pandemii najgorzej sytuacja wyglądała w Poznaniu. To tam publikowanych było najmniej ogłoszeń o pracę, a także notowane były największe spadki w ujęciu rocznym. Najlepiej pod względem liczby aktywnych ofert pracy radzi sobie Warszawa.

d6ggcfb

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Teraz jest najlepszy czas na zmianę pracy. Ekspert wyjaśnia

W marcu 2022 roku, w stolicy opublikowano aż 44,8 tys. ofert pracy (41 proc. więcej niż rok temu). Za stolicą Polski zawsze znajduje się Kraków (21,3 tys. ogłoszeń rekrutacyjnych, co stanowi wzrost o 40 proc. rok do roku) oraz Wrocław (13,8 tys. ogłoszeń, wzrost rok do roku o 49 proc.) - czytamy w raporcie Grant Thornton.

Pracodawcy benefitami walczą o pracownika

W jakich branżach ofert jest najwięcej? Z badania wynika, że na brak pracy nie mogą narzekać przedstawiciele zawodów z branży IT (o 100 proc. więcej niż w marcu 2021 roku) oraz zawodów związanych z HR i rekrutacją (o 57 proc.).

d6ggcfb

Najniższa dynamika widoczna jest w zawodach związanych z pracą fizyczną (15 proc.). W przypadku zawodów związanych ze zdrowiem widać nawet spadek (o 13 proc.), jednak jest to efekt wysokiej bazy sprzed roku, kiedy to popyt na pracowników ochrony zdrowia był bardzo silny.

W porównaniu z rokiem ubiegłym widać także delikatny spadek atrakcyjności względem poprzedniego miesiąca – pracodawcy oferowali kandydatom średnio 6,5 zachęt na jedną ofertę. To o 0,2 mniej niż w lutym 2022 roku, kiedy pracodawcy oferowali średnio 6,7 zachęt. Jest to jednak nadal bardzo wysoki wynik – czwarty najwyższy w trzyletniej historii naszego badania.

Zdaniem autorów badania, potwierdza to tezę, że rynek pracy w Polsce jest bardzo silny. Pracodawcy walczą o pracowników i bogata w benefity oferta jest nie tyle wabikiem na najlepszych kandydatów, co stałą się zwyczajnym rynkowym standardem, bez którego pracodawcy trudno znaleźć jakichkolwiek interesujących kandydatów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d6ggcfb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6ggcfb