Rekordowy kurs bitcoina. Kryptowaluta po raz pierwszy jest warta ponad 1900 dol.

Nawet przeszło 1934 dol. osiągnął w piątek kurs bitcoina, po raz pierwszy przebijając barierę 1900 dol. Tylko od poniedziałku wartość całego rynku bitcoinów wzrosła aż o 4 mld dol. osiągając blisko 32 mld dol. Wśród powodów szybkiej aprecjacji najsłynniejszej kryptowaluty wymienia się wzrost napięć geopolitycznych i rosnącą popularność bitcoina w Japonii i Korei.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stos bitcoinów
Stos bitcoinów (Fotolia, Fot: Lightboxx)

Według serwisu CryptoCompare, wartość obrotu bitcoinami w jenach i wonach stanowi już 48,6 proc. całego obrotu tą kryptowalutą. Szczególnie duży wzrost popularności bitcoina nastąpił w Japonii po tym, gdy w kraju tym wprowadzono przepisy zezwalające sprzedawcom przyjmować płatności w tej kryptowalucie.

Jak pisze CNBC, bitcoin w Japonii jest wyceniany wyżej niż w USA, osiągając równowartość 2058 dol. W sytuacji, gdy transakcje w jenach stanowią największą część obrotu bitcoinami, stanowi to dodatkowy czynnik napędzający wzrost wartości tej kryptowaluty.

Bitcoin praktycznie od początku swojego istnienia jest traktowany jako bezpieczna przystań przez inwestorów, którzy obawiają się zawirowań politycznych na świecie i spadku wartości tradycyjnych aktywów. Obecnie na ich niepewność w dużej mierze wpływ ma zamieszanie wokół Donalda Trumpa, a także obawy, że prezydent USA nie przeprowadzi zapowiedzianej ambitnej reformy podatkowej.

Na wzrost wartości bitocoina może mieć także tocząca się dyskusja na temat technologii obrotu tej kryptowaluty. Obecnie przetwarzanie transakcji za pomocą bitcoinów trwa niezwykle długo i jest obciążone wysokimi opłatami. Od dłuższego czasu trwają starania o znalezienie rozwiązania tego problemu, a jednym z nich jest tzw. "Hard fork" czyli stworzenie dwóch oddzielnych kryptowalut.

Niedawne testy przeprowadzone na innej kryptowalucie o nazwie litecoin pokazały jednak, że przyspieszenie transakcji może być możliwe bez konieczności zastosowania tego rozwiązania.

Polub WP Finanse