Trwa ładowanie...

Rekrutują przez telefon, by zaoszczędzić na czasie

By zaoszczędzić sobie czasu na wstępnych etapach rekrutacji, niektórzy pracodawcy dzwonią do kandydatów o pracę, zanim zdecydują się zaprosić ich na spotkanie.

Rekrutują przez telefon, by zaoszczędzić na czasie
d1j2xoa
d1j2xoa

By zaoszczędzić sobie czasu na wstępnych etapach rekrutacji, niektórzy pracodawcy dzwonią do kandydatów o pracę, zanim zdecydują się zaprosić ich na spotkanie. Nie ma w tym nic dziwnego.

To sposób na zaoszczędzenie zarówno czasu jak i nakładów finansowych. To także sposób na 'wypróbowanie' kandydata przed zaproszeniem go na formalne spotkanie. Na polskim rynku pracy panuje znacznie większa niż przed laty rotacja. Są także firmy, które rekrutują na okrągło. Ten proces mogą usprawnić, najpierw rozmawiając z kandydatem przez telefon.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon padają zwykle pytania związane z informacjami zawartymi w liście motywacyjnym i CV; kwalifikacjami kandydata pod katem danego stanowiska oraz powodów, dla których ubiega się o konkretna pracę.

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon to zwykle metoda stosowana przez działy personalne w większych firmach. W Polsce przyjęło się, że telefoniczna rozmowa kwalifikacyjna prowadzona jest raczej na niższe rangą stanowisk. Na dalszych etapach rekrutacji nigdy nie obejdzie się bez bezpośredniego kontaktu z kandydatem, który spełnia wymogi podczas wstępnej selekcji.

d1j2xoa

Nie daj się jednak zwieść. Do rozmowy telefonicznej kandydat powinien być dobrze przygotowany. Warto przećwiczyć sobie jasne wypowiedzi na temat swoich osiągnięć i mocnych stron, celów oraz motywów, które skłoniły cię, by ubiegać się o daną pracę. Jak się przygotować

Jeżeli nikt jeszcze nie prowadził z tobą rozmowy rekrutacyjnej przez telefon, warto przeprowadzić symulację. Poproś znajomego lub najlepiej kolegę kolegi, którego nigdy nie poznałeś o przeprowadzenie podobnej rozmowy. Niech ta osoba zadzwoni do ciebie ze zbiorem pytań, jakie mogłyby paść na prawdziwej rozmowie rekrutacyjnej. W toku rozmowy możesz oswoić się z sytuacją, przećwiczyć wypowiedzi na swój temat i wreszcie poprosić rozmówcę o konstruktywną krytykę.

Spróbuj także przygotować sobie listę nazwisk i tytułów zawodowych osób, z którymi będziesz rozmawiać Wypisz sobie na kartce wszystkie pytania jakie chciałbyś zadać. To ważne by okazać zainteresowanie stanowiskiem pracy i organizacją, które zatrudnia. W czasie rozmowy możesz się denerwować i takie notatki będą bardzo pomocne. Zawsze umieść w zasięgu wzroku swoje Curriculum Vitae, list motywacyjny oraz inne dokumenty, które mogą okazać się pomocne. np. portfolio wcześniej zrealizowanych projektów, dyplomy i świadectwa itd. Ludzka pamięć jest zawodna, tym bardziej jeśli często rozsyłasz swoje CV, trochę zmieniając ten dokumentna potrzeby poszczególnych pracodawców. Taka ściąga oszczędzi ci gorączkowego przeglądania dokumentów i pozwoli zostać zrelaksowanym w czasie rozmowy.

Miej także pod ręką kalendarz, notatnik i piszący długopis. To pomoże zanotować nazwiska osób, które będą prowadziły kolejne etapy rekrutacji, daty i miejsca spotkań. Natomiast, gdy rozmówca spyta, jakie daty wchodzą w grę, by się spotkać, będziesz pewny, że nie pokryją się one z urlopem lub innym ważnym spotkaniem. Bądź skoncentrowany

d1j2xoa

Nie każdy czuje się naturalnie rozmawiając przez telefon. Niektórzy z kolei czuja się wyjątkowo swobodnie, jedna przywykli do korzystania z telefonu wyłącznie w celach towarzyskich. Staraj się więc rzeczowo odpowiadać na pytania, nie wpadając w nastrój gawędziarski.

Nie należy jednak być oschłym i zdawkowym. Może cię to dziwi, ale uśmiech w czyimś głosie naprawdę słychać. Postaraj się więc nastawić pozytywnie i brzmieć jako osoba podekscytowana, tym, że ma szansę porozmawiać z rekrutującym.

Jakkolwiek telefoniczna rozmowa kwalifikacyjna nie musi być 'sztywna' nadal jest to jedna rozmowa formalna. Dlatego postaraj się zasiąść od telefonu w cichym pomieszczeniu, gdzie nic nie będzie cię rozpraszać. Jeżeli na przykład w tle słychać będzie seriale telewizyjne, albo kłótnie rodzeństwa, nie zrobisz wrażenia osoby, które poważnie traktuję nadarzającą się szansę zatrudnienia.

d1j2xoa

Jeżeli jesteś osoba pracującą, która szuka lepszej pracy i rekruter dzwoni do ciebie właśnie w godzinach pracy, postaraj się znaleźć ustronne miejsce, najlepiej poza biurem, gdzie nikt cię nie będzie słyszał. Ostatnią rzeczą, na jakiej ci zależy, to to by obecny przełożony dowiedział się szukasz pracy, w czasie, za który płaci jego firma.

Zawsze pamiętaj też, że na to, jak brzmisz, ma wpływ twoja postura. Inaczej będzie cię słychać, gdy utoniesz w fotelu, a inaczej, gdy usiądziesz wyprostowany na krześle. Specjaliści ds. personalnych doradzają wręcz, by na okazję takie telefonicznej rozmowy ubrać się tak elegancko, jak na spotkanie w sprawie pracy. Wówczas łatwiej jest wejść w nastrój i brzmieć profesjonalnie.

Choć część tych porad może ci się wydać lekką przesadą, pomogą one osiągnąć tel w postaci bycia zaproszonym na na rozmowę kwalifikacyjną twarzą w twarz.

(mr)

d1j2xoa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j2xoa