Relacje wpływają na chęć pracy dla obecnego pracodawcy!

Odejścia zwłaszcza dobrych pracowników są dużym problemem dla pracodawców

Relacje wpływają na chęć pracy dla obecnego pracodawcy!
Źródło zdjęć: © Thinkstock

07.09.2012 10:45

Odejścia zwłaszcza dobrych pracowników są dużym problemem dla pracodawców. Takie sytuacje nieuchronnie łączą się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów na rekrutację, selekcję i wprowadzenie nowej osoby. Jest to również często związane z odpływem specjalistycznego know-how z firmy.

Zakorzenienie we wspólnocie

K. Jiang, D. Liu, P.F. McKay, T.W. Lee, T.R. Mitchell przeanalizowali wyniki 65 badań, w których uczestniczyło łącznie 42 907 osób. Szczególny nacisk położono na poszukiwanie wpływu, jaki może mieć zakorzenienie jednostki we wspólnocie, zarówno wewnątrz organizacji jak i na zewnątrz organizacji.

Wcześniejsze badania wykazały, że im więcej powiązań społecznych posiada człowiek, tym mniejsze prawdopodobieństwo podjęcia decyzji o rezygnacji z pracy. Podjęte analizy potwierdziły tę tezę. Co ciekawe, relacje społeczne wpływają na niższą fluktuację nawet po uwzględnieniu poziomu takich wskaźników jak satysfakcja z pracy, zaangażowanie pracownika i postrzegana możliwość znalezienia innej pracy.

Im głębsze zakorzenienie pracownika tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zacznie szukać nowej pracy, a także że jego praca straci na efektywności.

Różnice kulturowe

W zakresie czynników wpływających na odejścia pracowników występują różnice w krajach o kulturze indywidualistycznej takich jak np. USA i krajach o kulturze kolektywistycznej takich jak np. Indie. Badacze A. Ramesh, MJ. Gelfand zebrali dane o 797 pracownikach call center z USA i Indii. Okazało się, że dopasowanie człowieka do stanowiska pracy znacząco wpływało na niższy poziom rotacji kadr w przedsiębiorstwach USA. Natomiast w Indiach na niższy poziom rotacji wpływało dopasowanie człowieka do organizacji.

Powyższe badania pokazują, jak ważna jest rola kultury organizacji w utrzymywaniu pracowników w firmie. Rekrutacja pracowników pod kątem zgodności z wartościami organizacji, wpływa na budowanie wspólnoty, a tym samym na dobre samopoczucie pracowników. Takie podejście może być szczególnie istotne dla pracowników z kultur kolektywistycznych. Osoby, które dobrze czują się organizacji, mają w niej znajomych wykazują mniejszą chęć odejścia. Co więcej, relacje międzyludzkie mogą nawet stać się przyczyną podjęcia decyzji o powrocie do firmy.

Na podstawie:

K. Jiang, D. Liu, P.F. McKay, T.W. Lee, T.R. Mitchell “When and How Is Job Embeddedness Predictive of Turnover? A Meta-Analytic Investigation.” (2012) A. Ramesh, MJ. Gelfand “Will they stay or will they go? The role of job embeddedness in predicting turnover in individualistic and collectivistic cultures.” (2010)

MA

mediarelacjepracownik
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)