Relatywna siła

Wczorajsza udana sesja w Stanach Zjednoczonych w połączeniu z bardzo dobrym zachowaniem giełd azjatyckich pozwoliło indeksowi spółek o największej kapitalizacji rozpocząć wtorkowy dzień od wzrostów z otwarciem na 2329 pkt.

27.03.2012 18:14

Pierwsze pół godziny handlu to próba zamknięcia dzisiejszej czternastopunktowej luki hossy (2310-2329) z wyznaczeniem lokalnego minimum na 2318,4 pkt. Wraz z poprawą nastroju na europejskich parkietach strona kupująca przystąpiła do dalszej ofensywy, aby tuż przed godziną 11:00 wyznaczyć poziom 2334,96 pkt (+1,29%). Wraz z upływem czasu krótkoterminowi inwestorzy zaczęli realizować zyski. Równowaga pomiędzy bykami a niedźwiedziami miała miejsce w wąskim pięciopunktowym przedziale na 2327-2332. Niestety przejście giełdy londyńskiej i francuskiej na poziomy niższe od wczorajszego zamknięcia przyczyniły się do wybicia dołem ze wspomnianej konsolidacji. Grosze od oczekiwań dane indeksu zaufania konsumentów Conference Board w Stanach Zjednoczonych (odczyt – 70,2; prognoza – 70,1; poprzednio – 71,6) spowodowało kolejną wzmożoną akcję podażową z wyznaczeniem poziomu minimum dzisiejszej sesji na 2314,52 (+0,4%). Na szczęście lepszy fixing pozwolił na zamknięcie dzisiejszej sesji po zielonej stronie z wyliczeniem
indeksu WIG20 (+0,8%) przy obrotach na całym rynku 936 mln zł.
Wśród spółek blue chips bardzo dobrze zachowywały się akcje Lotosu, które w intradayowych wartościach były najdroższe od 9 lutego 2012 roku. Dobrze zaprezentowały się także akcje drugiej paliwowej spółki PKN Orlen, które pomimo negatywnej rekomendacji od analityków Nomury (zalecenie redukuj) wzrosły o blisko 2%. Wsparciem dla strony kupującej przez cały dzień były także akcje KGHM-u (+1,3%), JSW (+1,41%), PZU (+0,93%) oraz PGNIG (1,28%). Największy wzrost zanotowały przecenione w ostatnim czasie akcje GTC (+3,26%).

Wśród spółek o małej i średniej kapitalizacji na uwagę zasługuje kolejna wzrostowa sesja na akcjach chemicznej spółki Ciech, która dodatkowo (głównie za sprawą umówionych transakcji) charakteryzowała się najwyższym obrotem od 16.09.2011 roku. Wyróżniającym się sektorem zarówno we wzrostach, jak i koncentracji obrotu na poszczególnych akcjach wchodzących w jego skład był sektor budowlany. Liderem w tej branży stały się przecenione w ostatnim czasie akcje PBG (+14,28%), do których dołączyły walory Hydrobudowy Polskiej oraz Polimex Mostostal Siedlce. Jedynym sektorem, który dzisiaj wykazywał się większą siłą, była chemia ze wspomnianym już wcześniej Ciechem, Zakładami Azotowymi Puławy oraz Azotami Tarnów, Do udanych zaliczą dzień także akcjonariusze Grajewa (+10,69%) oraz Skotanu. W przypadku ostatniej z nich ośmioprocentowej aprecjacji kursu pomogła informacja o przekroczeniu zaangażowania przez Grażynę Wandę Karkosik 5% progu w ogólnej liczbie głosów na WZ Skotan S.A. Po blisko 1000% marcowym wzroście akcji
spółki Resbud dzisiejszy dzień to zdecydowana realizacja sowitych zysków ze spadkiem kursu o ponad 20%.

W ostatnich dniach warszawski parkiet wykazał się relatywną siłą w stosunku do giełd zachodnich. Jest to niewątpliwie zachowanie godne pochwalenia, przy czym niepokojący w dalszym ciągu jest brak istotnego zaangażowania rodzimego kapitału, który podsycany licznymi prognozami o zbliżającym się końcu wzrostu w Stanach Zjednoczonych stroni od zwiększania zaangażowania w polskich spółkach. Obecnie ważnym oporem jest poziom 2352 pkt (szczyt z 16.03.2012 roku), a wsparciem dla strony kupującej powinny być sygnały kupna, które zostały wygenerowane przez oscylator stochastyczny, który w połączeniu z pozytywnymi dywergencjami na dziesieciookresowym RSI zwiększa prawdopodobieństwo kontynuacji obecnej fali wzrostów. Pozytywny obraz ostatnich trzech sesji zostanie zniwelowany dopiero po przebiciu poziomu 2233-2244 pkt.

Jan Nowakowski
makler DM BZ WBK S.A.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)