Trwa ładowanie...
d4mdip9
27-10-2015 14:35

REmap 2030: Biomasa i wiatr to główne kierunki dla energii odnawialnej w Polsce

Warszawa, 27.10.2015 (ISBnews) - Energia z biomasy i wiatrowa to segmenty energetyki odnawialnej o największym potencjale w Polsce, wynika z ustaleń raportu "REmap 2030 Perspektywy Rozwoju Energii Odnawialnej w Polsce", przygotowanego przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej (IRENA). Zgodnie ze ścieżką rekomendowaną w raporcie, udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu brutto może wzrosnąć do 25,9% w 2030 r.

d4mdip9
d4mdip9

"Polska jest ważnym graczem na rynku energii odnawialnej, jej udział będzie rosnąć, bo ma ona znaczący potencjał. Szczególny potencjał mają wiatr i biomasa" - powiedział dyrektor Centrum ds. Innowacji i Technologii IRENA Dolf Gielen podczas prezentacji raportu.

Według prognoz autorów raportu, w przypadku realizacji scenariusza REmap 2030 udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii (TFEC) w Polsce może wynieść 24,7% w 2030 r., co odpowiada udziałowi w zużyciu brutto (GFEC) na poziomie 25,9%. Scenariusz referencyjny zakłada udział TFEC w wysokości 14,2% w 2020 r. (GFEC - 15%) i 15,5% w TFEC (16,4% GFEC) w 2030 r.

Aby ten cel mógł zostać zrealizowany, konieczne będą jednak inwestycje w sieć przesyłową oraz jej integracja z sieciami państw sąsiednich. Całkowite średnie potrzeby inwestycyjne niezbędne do realizacji Remap 2030 szacowane są na 4,5 mld USD rocznie wobec 2 mld USD szacowanych w scenariuszu referencyjnym.

Przedstawiciel IRENA zwrócił uwagę, że w Polsce koszty związane ze zwiększaniem udziału energii odnawialnej są relatywnie wysokie, ponieważ energetyka odnawialna konkuruje ze znaczącą produkcją energii z paliw kopalnych. Dobranie odpowiedniej polityki wsparcia to zadanie dla rządu.

d4mdip9

"Koszty równoważone są przez korzyści, takie jak mniejsze zanieczyszczenie powietrza, zastąpienie importu gazu, jednak wycena tych korzyści jest nieco niepewna. To kwestie, które powinien rozważyć rząd - stąd konieczność stworzenia właściwego systemu zachęt" - powiedział Gielen.

Wskazał także na pozytywne uwarunkowanie, jakim jest stały wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce, co generuje zapotrzebowanie na nową moc zainstalowaną.

(ISBnews)

d4mdip9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mdip9