Trwa ładowanie...
renta

Renta w bajońskich kwotach. Rekordzista z ZUS dostaje 27 tys. zł

Co piąty rencista dostaje mniej niż 900 zł na rękę świadczenia z tytułu niezdolności do pracy. Jednak są i tacy, którzy z renty żyją bardziej niż dostatnio.

Share
Renta w bajońskich kwotach. Rekordzista z ZUS dostaje 27 tys. zł
Źródło: East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d2wo7nw

Liczba wypłacanych rocznie rent systematycznie się zmniejsza. W ciągu ubiegłego roku skurczyła się o 50 tys. – informuje "Fakt" powołując się na dane ZUS.

Podczas gdy najniższa renta wynosi 878 zł na rękę, a poniżej 900 zł utrzymać się musi co piąty pobierający to świadczenie, są również tacy, którzy nie muszą "liczyć do pierwszego".

d2wo7nw

Ponad 27 tys. zł dostaje rencista rekordzista w Polsce. To mieszkaniec Piły. Wysoka renta bliska 20 tys. zł wypłacana jest również Poznaniu i w Krakowie. Około 15 tys. w Ostrowie Wielkopolskim, Sosnowcu czy Elblągu.

Waloryzacja emerytur i rent. Zyskają najbiedniejsi:

To efekt starych przepisów – tłumaczy dziennik. Do wyliczenia wysokości wypłat bierze się bowiem lata z najlepszymi dochodami wskazane przez przyszłego świadczeniobiorcę.

d2wo7nw

Może być to 10 lat w ostatnim 20-leciu pracy, albo 20 lat wybranych z całego życia zawodowego, precyzuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS na łamach dziennika.

Przypomnijmy, że średnia renta w Polsce to 1781,95 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2wo7nw

Podziel się opinią

Share
d2wo7nw
d2wo7nw