Resort gospodarki chce nauczyć e‑administracji 12,5 tys. urzędników

12,5 tys. urzędników różnych szczebli i instytucji chce przeszkolić resort gospodarki. Mają oni nauczyć się m.in. posługiwać się formularzami elektronicznymi czy podpisem elektronicznym. Szkolenia te będą elementem tworzenia e-administracji.

Resort gospodarki chce nauczyć e-administracji 12,5 tys. urzędników
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Konieczność usprawnienia administracji i umożliwienia obywatelom oraz przedsiębiorcom załatwiania spraw administracyjnych drogą elektroniczną nakłada na Polskę unijna dyrektywa usługowa. Państwa członkowskie UE miały obowiązek wdrożenia jej z początkiem 2010 r. Dyrektywa ma ułatwić zakładanie i prowadzenie przedsiębiorstw usługowych.

Nakłada ona na wszystkie kraje UE obowiązek uproszczenia procedur administracyjnych, zapewnienia firmom łatwego dostępu do potrzebnych im informacji i możliwości załatwienia formalności na odległość - drogą elektroniczną - oraz stworzenia punktów kontaktowych, gdzie będą mogli załatwić wszystkie formalności.

Jak wyjaśnił w piątek na konferencji prasowej, poświęconej postępom we wdrażaniu dyrektywy w Polsce, podsekretarz stanu w resorcie gospodarki Dariusz Bogdan, ministerstwo realizuje wspólnie z Krajową Izbą Gospodarczą i Instytutem Logistyki i Magazynowania projekt, który ma ułatwić nakazane przez Unię usprawnianie administracji.

Jednym z elementów programu będzie przeszkolenie urzędników. Jak zapowiedział Bogdan, pilotażowe szkolenia ruszą jeszcze w tym roku. Urzędnicy po przeszkoleniu przystąpią do egzaminu, a jeśli go zdadzą, otrzymają certyfikaty ECDL, czyli - jak wyjaśnił - certyfikaty e-urzędnika.

W ramach projektu zostanie dokonany przegląd wszystkich procedur administracyjnych, które dotyczą prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej. Jak wyjaśnił Bogdan, jest ich kilkaset. Mają one zostać wszystkie dokładnie opisane. To umożliwi opracowanie systemu załatwiania spraw drogą elektroniczną. Będzie do tego służył specjalny portal internetowy i system punktów konsultacyjnych.

- Zajmujemy się również upraszczaniem procedur administracyjnych. Za tym będzie szła oczywiście legislacja. Sukcesywnie, co pół roku, będziemy proponowali jakieś zmiany w prawie - zapowiedział podsekretarz stanu.

Źródło artykułu:PAP
administracjaurząde-administracja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)