Trwa ładowanie...

Resort sprawiedliwości uderzy w białe kołnierzyki

W ubiegłym roku policja wszczęła ponad 82 tysiące spraw dotyczących przestępczości gospodarczej. To o 7 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Resort sprawiedliwości ma plan, jak powstrzymać fale oszustw - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Najczęściej popełniane przestępstwa to wyłudzenia kredytów, oszustwa podatkowe czy ukrywanie majątku przed wierzycielami.

Share
Resort sprawiedliwości uderzy w białe kołnierzyki
Źródło: Fotolia
d2blsm8

Aby z nimi walczyć Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza dokonać dużej nowelizacji części ogólnej i szczególnej kodeksu karnego. Resort informuje, że obecnie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego kończy już prace nad tymi zmianami.

"Propozycja jest taka, żeby przepisy dotyczące przestępstw gospodarczych przenieść do innego rozdziału, dotyczącego ochrony mienia. Ponadto prace skupiają się na ulepszeniu opisu znamion czynu zabronionego, a także podniesieniu sankcji grożącej za te czyny" - tłumaczy w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Wioletta Olszewska z wydziału komunikacji społecznej i promocji w Ministerstwie Sprawiedliwości. Tłumaczy, że istota zmiany polega na tym, iż odpowiedzialność karna za przestępstwa popełnione w związku z obrotem gospodarczym będzie powiązana ze zniszczeniem czy ubytkiem w mieniu, a nie z niegospodarnym zachowaniem, które jest szkodliwe w sposób abstrakcyjny.

d2blsm8

Podziel się opinią

Share
d2blsm8
d2blsm8