Resorty: polska realizuje strategię "Europa 2020" wg. harmonogramu

Polska realizuje strategię "Europa 2020" zgodnie z harmonogramem - mówili w piątek przedstawiciele ministerstw podczas konferencji "Strategia +Europa 2020+ - kontynuacja czy reforma".

26.09.2014 15:25

Podczas konferencji mówiono m.in. o półmetku realizacji strategii "Europa 2020" i postępach w realizacji celów wyznaczonych Polsce. Wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina powiedział, że w tym czasie resort zrealizował przyjęte założenia. "Mimo tego trudnego okresu dla całej gospodarki, w szczególności dla rynku pracy na przełomie 2012-2013 r., wychodzimy zdecydowanie na prostą i mobilizujemy się, żeby rozwiązywać problemy strukturalne" - powiedział.

Męcina poinformował, że zgodnie ze strategią wskaźnik zatrudnienia w Polsce osób w wieku 20-64 lata ma wynieść 71 proc. "Jeżeli wszystko będzie dobrze szło, to w roku 2020 r. możemy osiągnąć więcej" - powiedział. Zgodnie z harmonogramem 2014 r. ma zamknąć się wskaźnikiem w wysokości 65,5 proc., tymczasem według danych MPiPS w I kw. tego roku wskaźnik ten wyniósł 65,1 proc., a w II kw. 66,1 proc.

Zdaniem wiceministra na rynek pracy trzeba patrzeć m.in. w kontekście finansów publicznych. "Polityka zatrudnienia i rynku pracy ma służyć zwiększaniu wskaźników zatrudnienia" - powiedział. Dodał, że zwiększenie wskaźnika zatrudniania o 1 pkt proc. przynosi budżetowi ok. 4 mld zł. Tak więc wzrost tego wskaźnika o 10 pkt proc. pozwoliłby - według wiceministra - "zasypać dziurę" w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Reprezentujący resort finansów wiceminister Artur Radziwiłł mówił m.in. o wprowadzeniu tzw. Stabilizującej Reguły Wydatkowej, która gwarantuje Polsce wypełnienie zaleceń Komisji Europejskiej. "W przyszłym roku bez większych kłopotów obniżymy deficyt sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. i wyjdziemy z procedury nadmiernego deficytu" - powiedział.

Wskazał, że w obecnej sytuacji ministerstwo skupia się "na aspektach jakościowych". Wymienił m.in. działania zmierzające do: wzmocnienia systemu podatkowego i podwyższania jego efektywności; zmniejszenia kosztów administracyjnych; ułatwień dla podatników; poprawy relacji podatników z fiskusem. Radziwiłł powiedział też, że w ministerstwie powstał departament, do którego obowiązków należy prowadzenie systematycznej analizy wydatków publicznych pod kątem ich efektywności.

Natomiast zastępca dyrektora departamentu energetyki w Ministerstwie Gospodarki Małgorzata Mika-Bryska wskazała, że w Polsce wymiernym strategicznym programem rządowym odzwierciedlającym cele ze strategii "Europa 2020" jest polityka energetyczna dla Polski do 2030 r. Wskazała, że jest ona realizowana od 2009 r., a obecnie ministerstwo pracuje nad nowym projektem z perspektywą wydłużoną do 2050 r. Podkreśliła, że Polska wykracza tym samym poza strategię "Europa 2020", zaznaczając jednak, że zmiany w sektorze energetycznym następują powoli.

Mika-Bryska zapewniła, że zalecenia Komisji Europejskiej, aby zwiększyć wysiłki związane z rozwojem infrastruktury energetycznej, zwłaszcza sieciowej - są realizowane. "Te rekomendacje z roku na rok się powtarzają, bo wszyscy wiemy, że to wymaga bardzo dużych środków finansowych, jak również bardzo kompleksowego uregulowania prawnego, z czym na razie jeszcze się nie uporaliśmy (...). Pracujemy nad takimi zmianami legislacyjnymi, które ewidentnie przyspieszą budowę systemu przesyłowego linii wysokiego napięcia" - poinformowała. Dodała, że zalecenia dla Polski dotyczące zrównoważonego wzrostu z dbałością o środowisko są realizowane nawet z lekkim wyprzedzeniem.

Natomiast zastępca dyrektora departamentu innowacji i rozwoju w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Mateusz Gaczyński mówił o rosnących nakładach na badania i rozwój (B+R). Wskazał, że zgodnie ze "Strategią Europa 2020" docelowo mają one wynieść 1,7 proc. PKB. Według niego, jeżeli wskaźnik tych wydatków będzie rósł w obecnym tempie, to określony na 2020 r. cel zostanie przekroczony.

Gaczyński podał, że zgodnie z harmonogramem w 2012 r. nakłady na B+R miały wynieść 0,83 proc. PKB, podczas gdy udało się je zrealizować w wysokości 0,90 proc. PKB. Danych GUS za 2013 r. jeszcze nie ma, ale Gaczyński jest optymistą - uważa, że wynik może być lepszy niż zaplanowane 0,91 proc. PKB. Od 2012 r. obserwuje się bowiem wzrost wydatków na badania i rozwój w sektorze prywatnym.

Strategia Europa 2020 jest długookresowym programem rozwoju społeczno-gospodarczego UE, który zastąpił realizowaną od 2000 r., zmodyfikowaną pięć lat później, Strategię Lizbońską. Podstawami strategii są rozwój oparty na wiedzy i innowacjach, transformacja w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, efektywnie korzystającej z zasobów i konkurencyjnej oraz wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu, czyli wspieranie gospodarki charakteryzującej się wysokim poziomem zatrudnienia i zapewniającej spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)