Rewolucja u doradców
Doradcy podatkowi będą mogli się reklamować, zakładać spółki razem z radcami prawnymi oraz bezterminowo zawieszać swoją działalność bez obaw, że zostaną skreśleni z listy.
Takie są najnowsze propozycje zmian do ustawy o doradztwie podatkowym przygotowane przez Ministerstwo Finansów. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita” z kręgów zbliżonych do ministerstwa, będzie to „mała” nowelizacja, która najpóźniej w lutym ma trafić do uzgodnień międzyresortowych. Prace nad „dużą” mają się zacząć już w tym roku.
Unijne dostosowania
W projekcie chodzi o dostosowanie polskiej ustawy do przepisów dyrektywy 2006/123/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej usług na rynku wewnętrznym, powszechnie zwanej dyrektywą usługową. Stąd propozycja zniesienia obowiązującego dziś całkowitego zakazu reklamy oraz dopuszczenie prowadzenia przez doradców podatkowych innej działalności. Jej rodzaj będzie jednak musiał być zgodny z etyką zawodową. Nowością będzie też możliwość zakładania spółek wspólnie z adwokatami, radcami prawnymi czy biegłymi rewidentami (czyli tzw. spółek multidyscyplinarnych) oraz wykonywania zawodu w spółce komandytowo-akcyjnej. Nierozstrzygnięta pozostała natomiast kwestia likwidacji prowadzonego przez Ministerstwo Finansów rejestru osób prawnych uprawnionych do wykonywania czynności doradztwa podatkowego.
Zawodowa reforma
Według naszych informacji przygotowane przez MF zmiany dotyczyć będą też zasad wykonywania samego zawodu doradcy podatkowego. Na przykład poprzez przyznanie prawa do reprezentowania klientów w trakcie egzekucji administracyjnej, w sprawach celnych oraz w postępowaniu administracyjnym – co dziś jest niemożliwe. Nowością będzie także substytucja, czyli wprowadzenie rozwiązań umożliwiających udzielanie przez doradców podatkowych zastępstwa procesowego – np. dla adwokata czy radcy prawnego.
Co ważne, po wejściu tej nowelizacji w życie – a ma się to stać jeszcze w tym roku – doradcy nie będą już musieli się obawiać skreślenia z listy osób uprawnionych do wykonywania tego zawodu na skutek np. niedopełnienia obowiązku ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej w związku z prowadzoną działalnością. Ministerstwo chce bowiem wprowadzić zapis, zgodnie z którym doradca nieposiadający aktualnej polisy OC nie będzie mógł świadczyć usług, a za łamanie tego wymogu będzie mógł być ukarany dyscyplinarnie
. Groźba skreślenia z listy doradców podatkowych nie będzie już wisiała także nad tymi, którzy zawiesili wykonywanie zawodu na czas dłuższy niż pięć lat. Dziś wszyscy ci, którzy z tej możliwości korzystają, muszą „odwieszać się” i praktykować jako doradcy przez kilka miesięcy, by zaraz potem na nowo skorzystać z prawa do zawieszenia wykonywania działalności na kolejne pięć lat. Zlikwidowanie tego przepisu pozwoli im zatem na bezterminowe zawieszenie wykonywania usług doradczych.
Komisja pod lupą
Zmiany nie ominą również przepisów regulujących funkcjonowanie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa Podatkowego. I tak, Ministerstwo Finansów zamierza rozszerzyć do 60 osób jej skład, wprowadzając dodatkowo do niej pięciu sędziów – nie tylko z NSA, ale i z wojewódzkich sądów administracyjnych.
Istotną zmianą będzie też możliwość odwołania członka komisji przez podmiot, który go do tej komisji delegował. Wszystko zaś po to, aby nie zdarzały się sytuacje, w których np. przedstawiciel MF czy organów podatkowych odchodzi z pracy w resorcie, ale nadal jest członkiem komisji egzaminacyjnej. Absolutną nowością będzie ponadto delegowanie swoich przedstawicieli do komisji bezpośrednio przez Krajową Radę Doradców Podatkowych. Dziś rada jedynie ustala listę osób, spośród których minister finansów wybiera przyszłych członków Państwowej Komisji Egzaminacyjnej.
Ministerstwo Finansów nie zamierza poprzestać na samych zmianach ustawy.
_ Planowana jest również zmiana rozporządzenia do ustawy _– mówi nasz informator. Jak się okazuje, w grę wchodzi zrównanie wynagrodzenia dla członków komisji za udział w egzaminie pisemnym i ustnym oraz zmiana opłaty za egzamin.
Grażyna J. Leśniak
OPINIA Ryszard Mastalski, profesor z Uniwersytetu Wrocławskiego
Przygotowane w Ministerstwie Finansów zmiany do ustawy o doradztwie podatkowym idą we właściwym kierunku. Zmniejszają korporacyjność i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rynku, a ten przecież wymaga coraz częściej kompleksowej obsługi i uniwersalnych specjalistów, a nie ekspertów w jednej tylko dziedzinie prawa. Osobiście jestem za otwarciem zawodów prawniczych, dlatego każdą zmianę, która pozwala ten cel osiągnąć, oceniam pozytywnie.