Trwa ładowanie...

Rheimetall chce fuzji z drugim potentatem zbrojeniowym KMW

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall chce udaremnić fuzję drugiego krajowego potentata tej branży KMW z francuską firmą Nexter poprzez połączenie się z nim - poinformowała w czwartek agencja dpa, cytując piątkowe wydanie dziennika ekonomicznego "Handelsblatt".

Share
Rheimetall chce fuzji z drugim potentatem zbrojeniowym KMW
Źródło: PAP / EPA
d3cejnz

Według gazety kierownictwa obu spółek nawiązały już kontakty w tej sprawie.

Rzecznik Rheinmetall odmówił na razie dpa komentarza. Rheinmetall i KMW (Krauss-Maffei Wegmann) produkują wspólnie między innymi czołgi Leopard oraz kołowe transportery opancerzone Boxer.

KMW podpisał 1 lipca w Paryżu wstępne porozumienie z Nexterem w sprawie utworzenia wspólnego holdingu zbrojeniowego o nazwie Kant z równymi udziałami obu partnerów. Fuzja miałaby zostać sfinalizowana wiosną przyszłego roku, ale warunkiem wstępnym jest uzyskanie na nią zgody niemieckiego rządu. Krytycy twierdzą, że mimo formalnej równości udziałów decydujący głos w holdingu miałaby strona francuska.

d3cejnz

Zachodnioeuropejski przemysł zbrojeniowy przeżywa obecnie poważne trudności powodowane z jednej strony redukcją wydatków państw NATO na obronę, z drugiej zaś znacznymi restrykcjami w eksporcie broni na Bliski Wschód i do innych nękanych konfliktami zbrojnymi regionów. Według agencji dpa Nexter chciałby wykorzystać rynkowe powiązania KMW do zwiększenia sprzedaży swych wież działowych i amunicji, oferując w zamian stronie niemieckiej dostęp do własnych rozwiązań technicznych, co pozwoliłoby jej na opracowanie nowych produktów.

Również KMW deklarował, że jego fuzja z Nexterem umocniłaby pozycję obu partnerów na światowych rynkach.(PAP)

dmi/ kar/

d3cejnz

Podziel się opinią

Share
d3cejnz
d3cejnz