RN Gaz‑Systemu zaakceptowała umowę ws. Jamału
25.10. Warszawa (PAP) - Rada Nadzorcza Gaz-Systemu pozytywnie zaopiniowała parafowaną umowę ws. przejęcia od EuRoPol Gazu zarządzania polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego -...
25.10.2010 | aktual.: 25.10.2010 21:38
25.10. Warszawa (PAP) - Rada Nadzorcza Gaz-Systemu pozytywnie zaopiniowała parafowaną umowę ws. przejęcia od EuRoPol Gazu zarządzania polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do spółki.
Gaz-System ma zarządzać magistralą zgodnie z wymogami UE.
Umowę musi jeszcze przyjąć walne zgromadzenie spółki. Rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska informowała wcześniej w poniedziałek, że władze korporacyjne Gaz-Systemu mają zatwierdzić projekt umowy jeszcze w tym tygodniu.
Do tej pory operatorem polskiej części gazociągu jamalskiego, który transportuje rosyjski surowiec do Niemiec, był należący głównie do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG)
oraz Gazpromu - EuRoPol Gaz, właściciel rury.
Unia Europejska wymaga natomiast, by operatorzy gazociągów transportowych byli niezależni i zapewniali dostęp stron trzecich do usług przesyłu. Dlatego zarządzanie magistralą ma przejąć należący do Skarbu Państwa Gaz-System. Komisja Europejska uzależnia od tego akceptację polsko-rosyjskiego porozumienia ws. zwiększenia dostaw gazu do Polski.
Na podstawie umowy Gaz-System będzie operatorem gazociągu jamalskiego na terenie Polski, a jego właścicielem pozostanie EuRoPol Gaz. Gaz-System ma gwarantować swobodny dostęp do wolnych przepustowości w gazociągu dla zainteresowanych podmiotów.
Rzeczniczka ds. energii w KE Marlene Holzner powiedziała w poniedziałek PAP, że Komisja Europejska nie może zatwierdzić umowy gazowej Polska-Rosja, bo nie dostała oczekiwanego projektu umowy operatorskiej ws. zarządzania polskim odcinkiem Jamału pomiędzy Gaz-System a EuRoPol Gazem.
Gaz-System nie udzielił w poniedziałek komentarza do wypowiedzi rzeczniczki ds. energii KE.
Projekt międzyrządowego porozumienia między Polską a Rosją w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski o ok. 2 mld m sześc. rocznie uzgodniono 17 października w Moskwie. Zapowiedziano wówczas, że zostanie ono sfinalizowane, gdy umowę operatorską uzgodnią Gaz-System i EuRoPol Gaz. Spółki parafowały umowę 18 października. Następnie jej projekt zaakceptował Urząd Regulacji Energetyki, który badał dokument pod kątem zgodności z przepisami krajowymi i unijnymi.
W poniedziałek wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział w Moskwie, że rząd może zatwierdzić projekt porozumienia we wtorek. Natomiast rosyjski minister energetyki Siergiej Szmatko liczy, że w ciągu 7, maksymalnie 10 dni, protokoły do porozumienia zostaną podpisane.
Rządy Polski i Rosji negocjowały dodatkowe dostawy gazu już od ub.r., ponieważ na początku 2009 roku surowiec do Polski przestał przesyłać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo (RUE). Na początku roku, gdy międzyrządowe porozumienie z Rosją w sprawie zwiększenia dostaw było już wynegocjowane, uwagi związane z operatorem gazociągu jamalskiego zgłosiła Komisja Europejska. W związku z wątpliwościami KE, Polska wstrzymała podpisanie dokumentu. (PAP)
jzi/ dol/ je/ bk/ asa/