Trwa ładowanie...
d38jktx
d38jktx

RN PKN Orlen zgodziła się na budowę elektrociepłowni w Płocku za ok. 1,65 mld zł

Warszawa, 26.11.2014 (ISBnews) - Rada nadzorcza PKN Orlen wyraziła zgodę na budowę elektrociepłowni z blokiem gazowo-parowym o mocy blisko 600 MWe w Płocku, podała spółka. Jednostka, która będzie kosztować ok. 1,65 mld zł zostanie oddana do eksploatacji pod koniec 2017 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d38jktx

"Bardzo dokładnie przeanalizowaliśmy założenia projektu budowy kolejnej elektrociepłowni parowo-gazowej i podjęliśmy decyzję o dalszym rozwoju segmentu energetyki przemysłowej w oparciu o aktywa we Włocławku i w Płocku. Rentowność naszych projektów energetycznych jest ściśle powiązana z lokalnymi uwarunkowaniami i synergiami z zakładami produkcyjnymi. Realizując tę inwestycję PKN Orlen stanie się liderem kogeneracji gazowej i umocni swoją wiodącą pozycję w kogeneracji przemysłowej w kraju" - powiedział prezes Jacek Krawiec, cytowany w komunikacie.

Krawiec dodał, że za 3 lata grupa będzie dysponowała w Polsce mocami wysokości blisko 1,5 GWe, które są istotne zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego koncernu jak i Polski.

Decyzja RN kończy proces uzyskiwania zgód korporacyjnych i rozpoczyna ostatni etap przygotowań do podpisania umowy z generalnym wykonawcą. Projekt jest w pełni przygotowany do realizacji - Orlen posiada m.in. pozwolenie na budowę, umowę przyłączeniową do sieci przesyłowej z Polskim Sieciami Elektroenergetycznymi oraz umowę przyłączeniową do sieci gazowej z Gaz-System. Zakładany czas realizacji inwestycji to 36 miesięcy, podano również.

d38jktx

Dzięki lokalizacji wewnątrz zakładu produkcyjnego w Płocku oraz połączeniom parowym z istniejącymi kolektorami i siecią elektryczną, blok znacznie podniesie efektywność energetyczną produkcji, w efekcie przyczyniając się do optymalnego wykorzystania gazu ziemnego i ograniczenia emisji CO2. Elektrociepłownia, w której zostanie zabudowana najwyższej klasy turbina gazowa, będzie dostarczała parę przemysłową dla zakładu w Płocku oraz energię elektryczną do Krajowego Systemu Energetycznego. Po Włocławku, gdzie już powstaje blok o mocy 463 MWe, będzie to druga tego typu inwestycja koncernu, podsumowano w komunikacie.
Grupa PKN Orlen zarządza siedmioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły 113,85 mld zł w 2013 r.

(ISBnews)

d38jktx

Podziel się opinią

Share
d38jktx
d38jktx