Trwa ładowanie...

Rok 2013 dla pracowników według premiera Donalda Tuska

W ciągu najbliższych 12 miesięcy ma powstać ok. 400 tys.
miejsc pracy, zmieni się podejście do czasu pracy, zostanie wprowadzony nowy urlop macierzyński.
- zapowiedział premier Donald Tusk. Co jeszcze obiecuje nam rząd?

Share
Rok 2013 dla pracowników według premiera Donalda Tuska
Źródło: PAP/ Paweł Supernak
d2x00ga

Gruntowne reformy

- Zakładamy, że w roku 2013 powstanie mniej więcej 400 tys. miejsc pracy w Polsce. Nam bardzo zależy na tym, aby w drugiej połowie roku 2013 tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o bezrobocie została zatrzymana i żebyśmy mogli pod koniec roku odnotować spadek w porównaniu do pierwszej połowy roku 2013 - zapowiedział premier na konferencji prasowej. - Jestem przekonany, że dla polskiej rodziny nie będzie ważniejszej kwestii niż praca w roku 2013.

Szef rządu ogłosił także deregulację dotyczącą czasu pracy. Jak wyjaśnił, chodzi o wprowadzenie ruchomego czasu pracy. - Niekoniecznie w tych sztywnych godzinach od ósmej do szesnastej, jak to jest w większości przedsiębiorstw i instytucji, ale by w zależności od potrzeby móc te osiem godzin przesuwać w dobie, np. od 9 do 17, jeżeli będzie to wynikało z interesu danej firmy - wyjaśnił premier.

d2x00ga

Obiecał również rozpoczęcie prac nad wydłużeniem rozliczeniowego czasu pracy z 4 do 12 miesięcy, co - zdaniem Tuska - uelastyczni rozliczenia pracodawcy z pracownikiem. - To dobrze zdało egzamin w tej pierwszej fazie kryzysu - zaznaczył.

Premier ocenił, że w pierwszej połowie roku powinna być także gotowa prezentacja "gruntownej reformy urzędów pracy". - Mamy wszyscy poczucie, że urzędy pracy w Polsce stały się de facto placówkami na rzecz wypłacania zasiłków dla bezrobotnych – przyznał premier. - Urząd pracy powinien być miejscem, gdzie ułatwia się bezrobotnemu wyjście ze statusu bezrobocia.

Rok rodziny

- Rok 2013 w Polsce powinien być rokiem rodziny - powiedział premier. I dodał, że z początkiem stycznia uruchomiona została dodatkowa kwota 50 mln zł na budowę żłobków. Jak ocenił, racjonalnie zmieniona została struktura becikowego – najzamożniejsi Polacy, jak powiedział, nie będą z tego korzystać. Przypomniał, że zwiększona została ulga podatkowa dla rodzin z trójką i więcej dzieci. A w drugiej połowie roku wejdzie w życie roczny urlop macierzyński.

- Wydaje się, że kilka decyzji, jakie podjęliśmy, a więc dofinansowanie żłobków, a równocześnie wydłużenie płatnego urlopu macierzyńskiego, powinno już w drugiej połowie 2013 roku, stanowić bardzo poważną ulgę dla rodziców dzieci najmłodszych - ocenił szef rządu.

d2x00ga

Tusk mówiąc o planach na ten rok zapowiedział m.in. program inwestycyjny, który ma polegać na modernizowaniu wszystkich posterunków. - Zaczynamy od policji, ale będziemy chcieli ten standard infrastruktury zacząć stosować we wszystkich budynkach publicznych. To oczywiście będzie zależało od środków, ale w 2013 roku program modernizacji komend będzie już na naprawdę dużą skalę" - zapewnił premier.

Szef rządu mówił też o zakupie sprzętu dla armii na kwotę prawie 8 miliardów złotych.

(JK),WP.PL

d2x00ga

Podziel się opinią

Share
d2x00ga
d2x00ga