Trwa ładowanie...
d2d5rm1

Rolnicy chcieli populistycznej ustawy i teraz za to słono płacą

Rolnicy chcieli populistycznej ustawy, która będzie chronić grunty rolne przed wykupem przez cudzoziemców, i taką ustawę dostali od rządu. Ustawa drastycznie ograniczyła wolnorynkowy obrót gruntami i doprowadziła do głębokiego spadku cen, więc rolnicy na tym stracili.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rolnicy chcieli populistycznej ustawy i teraz za to słono płacą
(Eastnews, Fot: TOMASZ BARANSKI/REPORTER)
d2d5rm1

Rolnicy chcieli ustawy, która będzie chronić grunty rolne przed wykupem przez cudzoziemców, i taką ustawę dostali od rządu. Ustawa drastycznie ograniczyła wolnorynkowy obrót gruntami i doprowadziła do głębokiego spadku cen, więc rolnicy na tym stracili. Zawiera też wiele błędów, które Ministerstwo Rolnictwa, jako autor projektu ustawy, chce wyeliminować poprzez nowelizację, która jest właśnie przygotowywana.

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego dała dużą władzę rządowej Agencji Własności Rolnej, która może zablokować transakcje w obrocie gruntami. Obostrzenia dotyczące sprzedaży gruntów są bardzo liczne. Prawdopodobnie ustawa jest niekonstytucyjna, o czym mógłby zdecydować Trybunał Konstytucyjny, ale to być może szybko się nie stanie.

Jak się okazuje straty spowodowane obowiązującą od trzech miesięcy ustawą dotyczą także samorządów i budżetu państwa: - Brak transakcji na rynku nieruchomości rolnych oznacza zmniejszenie wpływów do budżetu państwa, potrzebnych na sfinansowanie takich programów, jak 500 + - mówi Marek Klamut z firmy TREENEO.

Rosnąca popularność BlaBlaCar jest faktem. Sprawdź, czemu się to opłaca!

d2d5rm1

Podziel się opinią

Share
d2d5rm1
d2d5rm1