Trwa ładowanie...

Rolnicy chcieli populistycznej ustawy i teraz za to słono płacą

Rolnicy chcieli populistycznej ustawy, która będzie chronić grunty rolne przed wykupem przez cudzoziemców, i taką ustawę dostali od rządu. Ustawa drastycznie ograniczyła wolnorynkowy obrót gruntami i doprowadziła do głębokiego spadku cen, więc rolnicy na tym stracili.

Rolnicy chcieli populistycznej ustawy i teraz za to słono płacąŹródło: Eastnews, fot: TOMASZ BARANSKI/REPORTER
d11nwyg
d11nwyg

Rolnicy chcieli ustawy, która będzie chronić grunty rolne przed wykupem przez cudzoziemców, i taką ustawę dostali od rządu. Ustawa drastycznie ograniczyła wolnorynkowy obrót gruntami i doprowadziła do głębokiego spadku cen, więc rolnicy na tym stracili. Zawiera też wiele błędów, które Ministerstwo Rolnictwa, jako autor projektu ustawy, chce wyeliminować poprzez nowelizację, która jest właśnie przygotowywana.

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego dała dużą władzę rządowej Agencji Własności Rolnej, która może zablokować transakcje w obrocie gruntami. Obostrzenia dotyczące sprzedaży gruntów są bardzo liczne. Prawdopodobnie ustawa jest niekonstytucyjna, o czym mógłby zdecydować Trybunał Konstytucyjny, ale to być może szybko się nie stanie.

Jak się okazuje straty spowodowane obowiązującą od trzech miesięcy ustawą dotyczą także samorządów i budżetu państwa: - Brak transakcji na rynku nieruchomości rolnych oznacza zmniejszenie wpływów do budżetu państwa, potrzebnych na sfinansowanie takich programów, jak 500 + - mówi Marek Klamut z firmy TREENEO.

d11nwyg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11nwyg