Trwa ładowanie...
d26e0md
rolnik

Rolnicy dostaną wsparcie po klęsce

Rząd planuje wypłacenie po 1 tys. zł rolnikom poszkodowanym w wyniku tegorocznej suszy.

Share
d26e0md
(fot. WP)
Źródło: (fot. WP)

Rząd planuje wypłacenie po 1 tys. zł rolnikom poszkodowanym w wyniku tegorocznej suszy.

Do 15 tys. zł przewiduje się natomiast dla tych, którzy ucierpieli w wyniku huraganu.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opracowało projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków realizacji programu pomocy dla rodzin rolniczych, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody spowodowane przez suszę lub huragan w 2008 r.

d26e0md

O jednorazowy zasiłek będą się mogły ubiegać rodziny rolnicze (takie, w których co najmniej jedna osoba podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników) oraz osoby samotnie gospodarujące.

Szkoda wyrządzona przez suszę lub huragan musi zostać oszacowana przez komisję powołaną przez wojewodę. Ponadto szkody spowodowane przez suszę muszą wynieść średnio powyżej 30 proc. w gospodarstwie rolnym, dopiero wtedy pomoc się będzie należała.

Pomoc wypłacą ośrodki pomocy społecznej. Zainteresowani uzyskaniem wsparcia powinni się zwrócić z wnioskiem do kierownika OPS. Wzory wniosków są załącznikami do projektowanego rozporządzenia.

Jaka będzie wysokość wsparcia? Ci, którzy ponieśli straty w wyniku suszy, dostaną 500 zł (gospodarstwa o powierzchni do 5 ha) lub 1 tys. zł (gospodarstwa powyżej 5 ha). Ci, którzy ucierpieli w wyniku huraganu, dostaną pomoc proporcjonalną do oszacowanej szkody, ale nie więcej niż 15 tys. zł.

d26e0md

Upubliczniony przez ministerstwo projekt zakłada, że rozporządzenie wejdzie w życie 15 września, a rolnicy będą składać wnioski do końca września. Z pewnością w ostatecznej wersji rozporządzenia termin ten zostanie przesunięty, bo dotrzymanie go jest niemożliwe, choćby ze względu na procedury konsultacyjne.

Susza wystąpiła w 15 województwach. Najbardziej ucierpiały gminy w Wielkopolsce, na Kujawach i w północno-zachodniej części województwa łódzkiego. Ministerstwo szacuje, że pomoc otrzyma 230 tys. gospodarstw rolnych.

Z kolei w wyniku sierpniowych huraganów najwięcej poszkodowanych jest w województwach mazowieckim, podlaskim, łódzkim, śląskim. Wsparcie z tego tytułu ma dostać około tysiąca rodzin.

Magdalena Januszewska
Rzeczpospolita

d26e0md

Podziel się opinią

Share
d26e0md
d26e0md