Trwa ładowanie...
dmnju4x

Ropa naftowa może być dziewięć razy tańsza. Wszystko zależy od USA

Wystarczyłoby, żeby USA rzuciły na rynek połowę swoich zapasów, a zdaniem analityków cena ropy spadłaby do 12 dolarów za baryłkę - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ropa naftowa może być dziewięć razy tańsza. Wszystko zależy od USA
(Fotolia, Fot: chaiwattudsri)
dmnju4x

W piątek cena baryłki *ropy Brent *ropy Brent (Zobacz wykres notowań ropy ») dochodziła do 108 dolarów. Oznacza to, że hipotetyczna akcja USA zbiłaby ceny surowca aż dziewięciokrotnie!. Zdaniem wielu polityków byłaby to najskuteczniejsza broń przeciwko rosyjskim zapędom w sprawie Ukrainy.

Jak podaje gazeta, amerykańskie strategiczne rezerwy ropy naftowej są obecnie dwukrotnie wyższe od wymogów określonych przepisami prawa i wynoszą 696 mln baryłek. Pozwoliłoby to na zaspokojenie potrzeb całej amerykańskiej gospodarki przez 200 dni.

Według analityków wyprzedaż 500 tys. baryłek dziennie kosztowałaby Rosjan ok. 40 mld dolarów utraconych wpływów, czyli ok 2 proc. PKB Rosji.

dmnju4x

Czytaj także: Gospodarkę Rosji czeka stagnacja »

- Mamy mnóstwo ropy naftowej i jej nie potrzebujemy. Część zapasów możemy sprzedać nawet dzisiaj, by w ten sposób wywrzeć presję na Rosjan - mówi cytowany przez Bloomberga analityk Philip Verleger, prezes PKVerleger LLC.

Szansę na to, by USA zdecydowała się na taki krok na razie nie są duże. Ernest Moniz, członek administracji odpowiedzialny za energię odrzuca taka możliwość. Historia pokazuje też, że Stany niezbyt chętnie wyprzedają rezerwy ropę aby wpłynąć na cenę. Ostatnio sprzedały 30 mln baryłek w trakcie rewolucji w Libii. Obecnie Waszyngton zapowiedział testową sprzedaż 5 mln baryłek.

Czytaj także: W ciągu trzech miesięcy z gospodarki rosyjskiej odpłynęło 70 mld dolarów »

Opracowanie: Jan Bolanowski

dmnju4x
dmnju4x

dmnju4x