Trwa ładowanie...
d4elysw

Ropa naftowa z kopalni zarządzanej przez PGNiG sprawdza się w rafinerii Lotosu

Warszawa, 29.05.2015 (ISBnews) - Pierwsze miesiące przerobu przez Lotos ropy naftowej pochodzącej z kopalni zarządzanej przez PGNiG potwierdzają, że jej walory to przede wszystkim niska zawartość siarki oraz duża ilość lekkich frakcji benzynowych, podała Grupa Lotos.

Share
d4elysw

Rafineria Lotosu w Gdańsku wzbogaciła się w tym roku o kolejne źródło dostaw ropy naftowej. To surowiec wydobywany w kopalni gazu ziemnego i ropy naftowej Lubiatów zarządzanej przez PGNiG. Wcześniej ropa do gdańskiej rafinerii trafiała rurociągiem Przyjaźń oraz drogą morską przez Naftoport. Teraz surowiec dostarczany jest również cysternami kolejowymi.

Grupa Lotos poinformowała dziś, że pierwsze miesiące przerobu potwierdzają, iż walory ropy z PGNiG to przede wszystkim niska zawartość siarki oraz duża ilość lekkich frakcji benzynowych.

"Ropa ta pochodzi z polskich kopalń i cieszę się, że nasz partner - PGNiG - rozwija krajowe wydobycie i zaopatruje nas w lekką, wysokiej jakości niskosiarkową ropę, którą przerabiamy wraz z innymi gatunkami surowca, maksymalizując i optymalizując naszą produkcję" - powiedział wiceprezes oraz dyrektor ds. produkcji i rozwoju Grupy Lotos Marek Sokołowski.

d4elysw

W 2013 r. Grupa Lotos i PGNiG podpisały 5-letnią umowę na dostawy ropy z krajowych kopalń PGNiG. Większość surowca dostarczanego z PGNiG do rafinerii w Gdańsku pochodzi z największej w kraju kopalni Lubiatów.

Dostawy surowca dla Grupy Lotos będą realizowane w latach 2015-2019 z możliwością przedłużenia umowy na czas nieoznaczony. Jednorazowo PGNiG dostarcza ok. 1,5 tys. ton, a zakontraktowana ilość ropy pozwala na organizację nadań kolejowych co drugi dzień. Jej odbiór i przerób w Gdańsku umożliwia specjalny terminal do rozładunku o wydajności 0,5 mln t/r. Zgodnie z umową rocznie do Grupy Lotos ma trafiać ok. 275 tys. ton ropy naftowej.

Surowiec z bocznic oddziału PGNiG w Zielonej Górze transportuje do Gdańska spółka Lotos Kolej. Kolejowa spółka Lotosu przejęła kompleksową obsługę manewrową bocznic PGNiG w Barnówku (woj. zachodniopomorskie) i Wierzbnie (woj. lubuskie). Przewozi też siarkę wydobywaną w kopalni Lubiatów do zakładu Grupy Azoty w Policach.

(ISBnews)

d4elysw

Podziel się opinią

Share
d4elysw
d4elysw