Trwa ładowanie...
MarketNews24
paliwa
08-09-2018 14:14

Ropa wciąż drożeje. Ceny na stacjach paliw nadal powyżej 5 zł

Nie ma wytchnienia dla kierowców, którzy na stacjach paliw zdążyli się już przyzwyczaić do cen powyżej 5 zł i wiele wskazuje na to, że w najbliższych czasie sytuacje nie ulegnie zmianie.

Ropa wciąż drożeje. Ceny na stacjach paliw nadal powyżej 5 złŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d1wz9e9
d1wz9e9

– Ropa naftowa cały czas jest droga, a w sierpniu jej cena jeszcze wzrosła – mówi główny ekonomista XTB dr Przemysław Kwiecień.

– Są czynniki, które przemawiają za tym, że ropa powinna być nieco tańsza. To m.in. wzrost produkcji surowca w Stanach Zjednoczonych i fakt, że rynek finansowy jest mocno zaangażowany w ropę i można oczekiwać, że w pewnym momencie inwestorzy zaczną realizować zyski. Z drugiej jednak strony są okoliczności, które utrzymują ceny na dość wysokim poziomie i w najbliższym czasie mogą je jeszcze podnieść – prognozuje ekonomista.

Na wysokich cenach surowca zaważą nałożone przez USA sankcje na Iran i dosyć wysoki kurs dolara. – W najbliższych tygodniach raczej nie oczekiwałbym tańszych paliw – zaznacza Kwiecień.

d1wz9e9

Już mijający tydzień przyniósł co podwyżki detalicznych cen oleju napędowego, ale zmiana była symboliczna i wyniosła zaledwie jeden grosz. Aktualnie kierowcy płacą średnio za litr diesla 5,02 zł, ale są stacje, które w tym tygodniu sprzedawały to paliwo jeszcze poniżej poziomu pięciu złotych. Na ubiegłotygodniowych poziomach utrzymały się ceny 95-oktanowej benzyny i autogazu, które wynoszą odpowiednio 5,09 zł/l i 2,29 zł/l.

W najbliższych dniach, głównie z powodu niskich marż operatorów detalicznych, eksperci e-petrol.pl spodziewają się się wzrostu cen paliw na stacjach.

Przewidywane przedziały dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 5,08-5,18 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 5,03-5,16 zł/l oraz 2,28-2,37 zł/l dla autogazu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1wz9e9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wz9e9