Trwa ładowanie...

Rosja może wkrótce odblokować import warzyw z Polski

Rosja może w najbliższych dniach wyrazić zgodę na dostawy warzyw z Polski - poinformował główny lekarz sanitarny Federacji Rosyjskiej Giennadij Oniszczenko po rozmowach z polską delegacją.

Share
Rosja może wkrótce odblokować import warzyw z PolskiŹródło: Jupiterimages
dfiaa10

- Sprecyzowaliśmy stanowiska. W najbliższym czasie Polska skieruje do nas list, w którym zostaną określone warunki realizacji osiągniętych uzgodnień (między Rosją a KE - PAP), gwarantujących bezpieczeństwo żywności. Od razu po tym zostanie otwarty dostęp do rosyjskiego rynku - poinformowała agencja Interfax Ukraina, cytując piątkową wypowiedź Oniszczenki.

O eksporcie świeżych warzyw z Unii Europejskiej, w tym z Polski, z Oniszczenką rozmawiał w piątek w Moskwie wiceminister rolnictwa Jarosław Wojtowicz. Negocjacje dotyczyły zniesienia przez Rosję embarga na import świeżych warzyw z UE.

Przed rozpoczęciem rozmów z polską delacją Oniszczenko powiedział, że "potrzebne są gwarancje bezpieczeństwa produkcji warzywnej ze strony państwa, potwierdzenie bezpieczeństwa eksportowanej do Rosji produkcji, włączając potwierdzenie bezpieczeństwa przez laboratoria badawcze".

dfiaa10

Rosja wprowadziła embargo na import świeżych warzyw z krajów UE na początku czerwca w związku z falą zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC w Europie. Podczas czerwcowego szczytu UE-Rosja w Niżnym Nowogrodzie - Kreml zgodził się na odblokowanie importu warzyw z Unii w zamian za gwarancje bezpieczeństwa tych produktów.

Dotychczas Rosja odblokowała import warzyw tylko z: Belgii, Holandii, Hiszpanii i Danii. (PAP)

dfiaa10
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfiaa10
dfiaa10