Trwa ładowanie...
rosja
26-03-2010 12:20

Rosja składowiskiem materiałów radioaktywnych

Rosja będzie na swoim terytorium składować materiały radioaktywne dla państw członkowskich Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Porozumienie Rosatomu z Agencją ma zostać podpisane w przyszłym tygodniu. Poinformował o tym rosyjski dziennik ekonomiczny "Wiediemosti".

Rosja składowiskiem materiałów radioaktywnychŹródło: Jupiterimages
d3pt4oh
d3pt4oh

Skład rezerw nisko wzbogaconego uranu ma zagwarantować krajom członkowskim Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej stabilność dostaw w razie niespodziewanych światowych kryzysów politycznych i gospodarczych. Umożliwi to także wykorzystanie energii jądrowej państwom, które nie mają dostępu do uranu ani możliwości wzbogacania paliwa. Pierwsze dostawy uranu do składu przewidziano na koniec tego roku. Władze w Moskwie zadeklarowały, że dostęp do składu paliw jądrowych będą miały wszystkie państwa, które podpisały traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.

Skład ma być zlokalizowany we wschodniej Syberii w mieście Angarsk. Znajduje się tam jeden z największych w Rosji ośrodków wzbogacania uranu. Nie podano, ile będzie kosztować budowa składu, Rosja zapewniła jednak, że pokryje inwestycję w całości z własnych środków.

d3pt4oh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pt4oh