Trwa ładowanie...
d3s3xb9

Rosja wznowi pełne dostawy energii na Białoruś we wtorek

Rosja zgodziła się wznowić pełne dostawy energii elektrycznej na Białoruś od wtorku po uzyskaniu od Białorusi zapewnienia, że Mińsk spłaci dług wysokości 37 mln euro - poinformował w piątek rzecznik białoruskiego Ministerstwa Energetyki.

Share
d3s3xb9

Przedstawiciele białoruskiej firmy Biełenergo i rosyjskiego monopolisty Inter RAO uzgodnili w piątek terminarz spłat. Zgodnie z nim "Białoruś ma uiścić całą należność do 5 lipca" - powiedział rzecznik, którego wypowiedź nadała telewizja białoruska.

W nocy ze środy na czwartek Rosja o połowę zmniejszyła dostawy energii elektrycznej na Białoruś, grożąc ich całkowitym wstrzymaniem w razie niespłacenia zadłużenia do 19 czerwca.

Według rosyjskiego dziennika "Kommiersant", rosyjskie dostawy energii elektrycznej pokrywają 10 proc. zapotrzebowania Białorusi.

d3s3xb9

Białoruś znajduje się obecnie w najgłębszym kryzysie finansowym od dojścia Alaksandra Łukaszenki do władzy 17 lat temu - ma ogromny deficyt handlowy i niedobór dewiz. Pod koniec maja była zmuszona do zdewaluowania rubla białoruskiego wobec dolara o 56 proc.

W zeszłym tygodniu Euroazjatycka Wspólnota Gospodarcza przyznała Mińskowi kredyt wysokości 3 mld dol. Białoruś zwróciła się także do MFW o kredyt wysokości 8 mld dol.(PAP)

mw/ kar/

d3s3xb9

Podziel się opinią

Share
d3s3xb9
d3s3xb9