Trwa ładowanie...

Rosja zablokuje wydobycie gazu łupkowego w Polsce?

Rosja z pomocą organizacji ekologicznych może blokować wydobycie gazu łupkowego w Europie, w tym w Polsce - twierdzą zgodnie dwaj czescy eksperci ds. bezpieczeństwa, przywoływani przez portal internetowy iDnes.

Rosja zablokuje wydobycie gazu łupkowego w Polsce?Źródło: Jupiterimages
d2hfs71
d2hfs71

Zdaniem generałów rezerwy Jirzego Szedivego oraz Andora Szandora odkrycie wielkich złóż gazu w Europie doprowadzi do wielkich manewrów szpiegowskich. Stary Kontynent jest bowiem zależny od surowców z Rosji, a Moskwa - jak podkreślają - nie będzie się biernie przyglądać próbie uwolnienia się z tej zależności.

Energia i źródła surowców pełnią w Rosji funkcję broni politycznej - podkreślają wojskowi. A źródła gazu łupkowego to dla niej "ewidentnie mocna konkurencja".

- W kontekście budowy kolejnych gazociągów Rosjanie muszą poważnie traktować informacje o pojawieniu się nowych źródeł gazu. Będzie to kwestia zainteresowania wszelkich służb wywiadowczych, nie tylko rosyjskich, które będą obserwować, co się dzieje w obszarze bogactw naturalnych - zauważa Szandor, były szef czeskich wojskowych służb informacyjnych (VZS).

Twierdzi on, że z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowej budowa nowych rurociągów gazowych nie wygląda dobrze; gazociągi North Stream i South Stream omijają Polskę, Czechy i Słowację, na dalszy plan zepchnięto także realizację gazociągu Nabucco, mającego - jako alternatywa dla źródeł rosyjskich - dostarczać do Europy gaz z Iranu.

d2hfs71

Rosja - według ekspertów - w celu realizacji swych celów potrafi wykorzystać targające Europą niepokoje społeczne.

- Wpływanie na opinię publiczną przez organizacje ekologiczne i pokojowe, ten modus operandi, to są sposoby, które Rosjanie wykorzystują już dość długo i całkiem skutecznie. To rosyjska karta, którą zagrano w Europie Zachodniej przy rozmieszczaniu amerykańskich rakiet - zaznaczył Szandor.

Szedivy - szef Sztabu Generalnego czeskiej armii w latach 1998-2002 - dodaje, że Moskwa nie może korzystać z "instrumentów bezpośrednich", gdyż przyniosłoby to skutek odwrotny od zamierzonego. - Jednak tajne możliwości wykorzystuje z całą pewnością. Na przykład na wspieranie ruchów ekologicznych i innych. Mamy z tym doświadczenia z okresu, kiedy miał zostać wybudowany (w Czechach w ramach tarczy antyrakietowej USA - PAP) radar. Kierunkiem, który obrali w stosunku do radaru, będą dalej podążać, aby utrzymać pozycję dostawcy - zauważył generał.

Były szef sztabu dodaje także, że choć dla Rosji sprzedaż surowców do Europy jest bardzo korzystna, nie jest dla niej przymusem, gdyż ma już gotowe połączenia z Chinami, a więc i konkurencyjny rynek. Rosjanie "nie są zależni od Europy - dodał Szedivy. - Oczywiście nie chcą tracić kontaktów, ale gdy tylko w grze będą pieniądze, będą grać chińską kartą".

d2hfs71

Generałowie podkreślili, że największym wsparciem Rosji w UE będą Niemcy. - Niemcy będą narzędziem utrzymania rosyjskich wpływów. Działający gazociąg North Stream da im całkowitą wyłączność na dystrybucję gazu - powiedział Szedivy. Jego zdaniem pozostałe wielkie państwa Unii Europejskiej nie mają tak silnych związków z Moskwą, a Wielka Brytania ma własne złoża gazu w Morzu Północnym.

Z drugiej strony - zauważył Szedivy - gaz łupkowy, nawet jeśli jego wydobycie nie dojdzie do skutku, może przynieść pozytywne efekty. - Jeśli jest prawdą, że wydobycie gazu łupkowego będzie tańsze, Rosjanie będą musieli skoncentrować się na maksymalnej efektywności wydobycia u siebie - podkreślił. - Konkurencja może zmusić Rosję do rozwiązania wielu kwestii: sprawy jakości rur przesyłowych, badania złóż, czy efektywności wydobycia - powiedział.

Portal iDnes przypomniał, że niedawno we Francji, która po Polsce ma drugie pod względem wielkości złoża gazu łupkowego w Europie - Zgromadzenie Narodowe (niższa izba parlamentu) zakazało eksploatacji surowca z łupków osadowych ze względów ekologicznych.

Z Warszawy - dodał portal powołując się na przedstawiciela PGNiG - słychać obawy, że mogą się pojawić naciski zmierzające do wprowadzenia zakazu wydobycia w całej UE.

Z Pragi Michał Zabłocki

d2hfs71
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hfs71