"Roślinny arszenik" w woj. śląskim. Nadleśnictwo: może być zabójczy

Podczas grzybobrania w woj. śląskim można trafić na groźną roślinę. To zimowit jesienny, znany również jako "roślinny arszenik". Nadleśnictwo Siewierz apeluje, aby nie dać się zwieść urokliwemu wyglądowi, ponieważ ta roślina może być śmiertelnie niebezpieczna.

W trakcie grzybobrania można trafić na trującą roślinę
W trakcie grzybobrania można trafić na trującą roślinę
Źródło zdjęć: © Getty Images, Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0, Joanna Boisse

19.10.2024 13:50

"Kwitnące zimowity to znak, że jesień zadomowiła się u nas na dobre" - czytamy we wpisie, który na Facebooku opublikowało Nadleśnictwo Siewierz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zimowit jesienny śmiertelnym zagrożeniem w lasach

Leśnicy apelują, aby podczas wizyty w lesie nie zrywać zimowitów jesiennych. Po pierwsze, te rośliny są pod ochroną, a po drugie, są "śmiertelnie niebezpieczne".

Śmiertelna dawka dla człowieka to około 5-10 nasion, przez co roślina jest nazywana "roślinnym arszenikiem". Poza tym nadleśnictwo zwraca uwagę, że niebezpieczne jest nawet owcze i kozie mleko, pochodzące od zwierząt, które zjadły wcześniej zimowita jesiennego.

Osoby, które posadziły te rośliny w swoich ogródkach, powinny używać rękawiczek podczas ich pielęgnacji.

Wszystko z powodu substancji toksycznej (o nazwie kolchicyna) - należy ona do najbardziej trujących środków pochodzenia roślinnego.

Do ostrzegawczego wpisu dołączono zdjęcia zimowitów z leśnictwa Trzebyczka.

Trujące grzyby czyhają na zbieraczy. GIS radzi

Poza trującymi roślinami na leśnych wyprawach czeka na zbieraczy także inne niebezpieczeństwo - trujące grzyby. Stara dewiza grzybiarzy nakazuje zbieranie wyłącznie tych gatunków, które znamy. Jednak czasami leśnej ściółce pojawi się na tyle interesujący okaz, że nie możemy przejść obok niego obojętnie.

W przypadku nieznanych gatunków grzybów narażamy się na ewentualne zatrucie. Jeśli chcemy się przed tym uchronić, to możemy zajrzeć do atlasu grzybów. Dostępna jest także aplikacja "Na grzyby", w której znajdziemy gatunki wraz z opisami.

"Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj, przynieś grzyby do najbliższej siedziby stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której dyżury pełnią grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów" - czytamy na oficjalnej stronie GIS.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)