Trwa ładowanie...
d3d3s8i
euro
20-08-2010 12:49

Rosną obligacje, spadają akcje

Opublikowane wczoraj dane makroekonomiczne miały wyjątkowo silny wpływ na rynek. Wyjątkowo silny ponieważ zazwyczaj tego typu dane nie wywołują aż takich reakcji.

d3d3s8i
d3d3s8i

Rynek jednak nie ma specjalnie innych bodźców, a sentyment jest negatywny. Gwałtownie na dane zareagowały również notowania obligacji, których rentowności ponownie spadały zgodnie z dotychczasowym trendem. Dolar przejściowo osłabił się, gdyż wzrost liczby podań o zasiłki wzmacnia oczekiwania na słaby miesięczny raport z rynku pracy na początku września. Potem jednak przeważyła awersja do ryzyka i cały wzrost notowania eurodolara został zanegowany. ogólne wrażenie z ostatnich dni jest takie, że rynek chciałby wzrosnąć pod byle jakim pretekstem (stąd próby wyjścia powyżej 1100), ale nie pozwalają na to napływające dane ze strefy makro i przede wszystkim brak większej aktywności. Wczoraj, co prawda wolumen handlu wreszcie przekroczył 1 miliard akcji na NYSE, ale to nie jest jeszcze w pełni aktywny rynek. Dlatego, tak jak pisałem we wcześniejszych raportach, odbicia są sprzedawane, a popyt aktywizuje się w momentach wyprzedania. Rynek jest z gatunku 'osuwających się'. W dzisiejszym kalendarium brak istotnych
danych z USA. Z Polski pojawią się dane o inflacji, ale pozostaną one bez wpływu na notowania.

EURPLN

Złoty osłabił się pod wpływem pogorszenia sentymentu na rynku globalnym. Bardzo słabe dane makro z amerykańskiej gospodarki doprowadziły do przeceny na Wall Street i niewielkiego umocnienia dolara. W efekcie eurozłoty powrócił powyżej 3,96. Dolarzłoty również wykazuje tendencję wzrostową zbliżając się do poziomu 3,10. Przy założeniu dalszego spadku notowań euro na rynku, złoty powinien pozostać pod presją w ostatnim dniu handlu w tym tygodniu. Dzisiaj o 14:00 publikowane będą dane o inflacji CPI.

EURUSD

Wczorajsza próba osłabienia dolara po publikacji znacznie gorszych od oczekiwań cotygodniowych danych z rynku pracy spaliła na panewce. Notowania eurodolara ponownie nie były w stanie pokonać bariery 1,29-1,2910, co doprowadziło w końcu do gwałtownej przeceny w ślad za spadającymi indeksami. Dzisiaj indeksy europejskie osuwają się na niższe poziomy na czym korzysta dolar. Na wykresie godzinowym EURUSD widać formację głowy z ramionami. W przypadku jej realizacji notowania eurodolara mogą spaść nawet w okolice 1,24 w perspektywie paru tygodni.

GBPUSD

Na funtdolarze podobnie jak na eurodolarze nie udała się kolejna próba wyjścia ponad opór techniczny. Rynek próbował sforsować wczoraj barierę podażową w okolicach 1,5660, ale wzrost awersji do ryzyka na rynkach sprzyjał umocnieniu dolara. W efekcie dzisiaj GBPUSD notowany jest już nieco powyżej 1,55 z ryzykiem dalszego spadku notowań. Pogłębienie spadków powinno doprowadzić do testu wsparcia w pobliżu zniesienia 38,2% (1,5320). Do tego niezbędne jest jednak wybicie poniżej 1,2730 na eurodolarze.

d3d3s8i

USDJPY

Notowania dolarjena trzymają się kurczowo strefy 85,20-40. Jen umacnia się w relacji do euro, ale pozostaje stabilny w relacji do dolara. Dużo się mówi o kolejnej fazie poluźnienia polityki monetarnej i ma to psychologiczny wpływ na rynek, ale biorąc pod uwagę dotychczasową skuteczność tego typu posunięć Banku Japonii nie sądzimy by jen zaczął się wyraźniej osłabiać. W momencie gdy gracze dojdą do podobnych wniosków nastąpi kapitulacja długich pozycji na USDJPY i wsparcie w strefie 84,80-85,00 zostanie gwałtownie przebite. Czekamy.

d3d3s8i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d3s8i