Trwa ładowanie...

Rosną wydatki na zwolnienia chorobowe

9 mld zł – tyle w ubiegłym roku zapłacili pracodawcy za pracownicze zwolnienia chorobowe

Rosną wydatki na zwolnienia choroboweŹródło: thinkstock
d1cvjjd
d1cvjjd

Tak ogromne środki finansowe przeznaczane na pokrycie wypłat dla pracowników przebywających na zwolnieniach chorobowych są porównywalne z kosztem wybudowania 10 Stadionów Narodowych, 4 linii metra w Warszawie czy 470 km autostrady na trasie Poznań — Kraków.

„Całkowite koszty wynikające z absencji spowodowanych problemami zdrowotnymi przekroczyły ponad 18,2 mld zł, z czego ponad połowę poniosły polskie firmy — powiedział w „PB” Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work-Service, spółki, która przeprowadziła analizę chorobową pracowników dla Pracodawców RP. Według Hanny Zalewskiej, dyrektora departamentu statystyki ZUS, koszty absencji chorobowych wyniosły w 2011 r. ponad 10 mld zł, z czego ponad 5 mld zł wyłożył ZUS.

Przeprowadzone analizy dowodzą, że koszty ponoszone przez przedsiębiorców są ogromne. Pracodawcy powinni zastanowić się, w jaki sposób zapobiegać tak dużym wydatkom. Tym bardziej, że nawet krótka choroba wiąże się ze sporymi kosztami. Z jednej strony każda osoba udająca się na zwolnienie musi przeznaczyć część swoich prywatnych środków na leczenie, a z drugiej, nie wykonuje w tym czasie swoich obowiązków zawodowych i pobiera część swojego wynagrodzenia. Na podstawie polskiego prawa pracownikom przebywającym na zwolnieniu chorobowym przysługuje 80 proc. ich pensji płacone przez pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Więcej, bo całość należnego wynagrodzenia, otrzymują kobiety, których nieobecności w pracy wynikają z ciąży czy połogu.

- Koszty związane z absencjami chorobowymi stanowiły 40 proc. wartości całego budżetu NFZ z 2010 roku. Ta relacja wskazuje na potrzebę poprawy profilaktyki zdrowotnej w Polsce. Wykorzystanie analizy zachorowalności w firmach umożliwia znalezienie przyczyn chorób zawodowych, a ich eliminacja przekłada się na poprawę kondycji finansowej przedsiębiorstw – podsumowuje Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service S.A.

d1cvjjd

(JK)

[

]( http://praca.wp.pl/zarobki.html )

d1cvjjd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cvjjd