Rośnie niepokój na rynkach, złoty zaczyna tracić
W ciągu ostatnich tygodni złoty zachowywał się wyjątkowo dobrze. Pojawiły się nawet głosy sugerujące (niesłusznie naszym zdaniem), iż polska waluta zaczyna być zaliczana do grona „safe haven” (tzw. bezpiecznych przystani). Jednak w miarę jak na rynkach narasta niepokój i obawy o stan globalnej gospodarki, złoty zaczyna tracić. Dobra passa polskiej waluty może dobiegać końca.
12.07.2012 16:16
Na rynku czuć atmosferę wyczekiwania na publikację danych o chińskim PKB za drugi kwartał, które to poznamy w trakcie piątkowej sesji azjatyckiej (o 4.00 naszego czasu). Konsensus rynkowy zakłada, iż wzrost wyniesie 7,7%, ale nie brakuje obaw, iż wzrost okaże się jeszcze niższy. Chińskie spowolnienie to natomiast ogromny problem dla wchodzącej coraz szerzej w recesję Europy i spowalniających USA. Spowolnienie gospodarcze nie ominie także polskiej gospodarki, czego rynek walutowy na ten moment zdaje się nie zauważać.
Jeśli ze strony chińskich danych nie będzie pozytywnego zaskoczenia możemy obserwować dalsze pogorszenie nastrojów, a to powinno działać na niekorzyść polskiej waluty. W komentarzach porannych pisaliśmy ostatnio, iż złoty ma w tej materii sporo do nadrobienia (http://www.xtb.pl/media/pl/newsletter/market-snapshots/pkr120712.pdf i http://www.xtb.pl/media/pl/newsletter/market-snapshots/pkr110712.pdf). Notowaniom złotego nie będą służyć już nie tylko spadki na parze EURUSD, ale także przyspieszająca przecena na rynkach akcji. Jutro poznamy także dane o polskiej inflacji. Odczyt za czerwiec jest większą zagadką niż zwykle, gdyż na ceny wpływało Euro2012. Nasza prognoza to 4,1% R/R (dane poznamy o 14.00). Dane nie muszą mieć jednak istotnego wpływu na rynek, gdyż z RPP płynęły już głosy, iż będą one traktowane z rezerwą. Co więcej, opublikowana w tym tygodniu projekcja inflacji pokazująca spowolnienie wzrostu w okolice 2% (o takim scenariuszu piszemy już od kilku tygodni) jest silną bronią w ręku zwolenników
obniżek stóp i przejściowo wyższa inflacja nie powinna tego zmieniać. Wydaje się zatem, iż o zamknięciu tygodnia na rynku złotego przesądzą dane o wzroście gospodarczym w Chinach i ewentualne odpowiedź na nie ze strony chińskiego rządu.
dr Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.