Rośnie poparcie Polaków dla euro
O 3 proc. wzrosło w kwietniu wobec lutego
poparcie dla europejskiej waluty wśród Polaków. Jednocześnie liczb
osób uważających euro "za coś złego" zmniejszyła się o 1 proc. -
poinformował w opublikowanym w poniedziałek sondażu TNS OBOP.
"Jedna trzecia respondentów (35 proc.) sądzi, że wprowadzenie euro będzie, ogólnie rzecz biorąc, czymś dobrym. Jednocześnie tyle samo (35 proc.) badanych wyraża przeciwne zdanie. W opinii 23 proc. ankietowanych wejście do strefy euro nie będzie ani czymś dobrym ani złym" - napisano w raporcie.
Z badań wynika, że 52 proc. Polaków (tyle samo co w lutowym badaniu) uważa, że przyjęcie euro przez Polskę odbije się negatywnie na sytuacji ich gospodarstw domowych. Odmiennego zdania jest 21 proc. badanych (wzrost o 3 proc.). 14 proc. ankietowanych uznało, że euro nie będzie miało żadnego wpływu na sytuację w tym obszarze, zaś 13 proc. nie wypowiedziało się w tej kwestii jednoznacznie.
O 5 proc. (do 44 proc.) wzrósł odsetek osób, uważających, że po przyjęciu euro kondycja polskiej gospodarki się poprawi. Co trzeci badany (32 proc. wobec 39 proc. w lutym) uważa, że sytuacja gospodarki ulegnie pogorszeniu.
"W opinii 7 proc. ankietowanych wprowadzenie euro nie będzie miało wpływu na sytuację polskiej gospodarki. 17 proc. wstrzymuje się od wyrażenia zdania na ten temat" - napisano.
Sondaż TNS OBOP zrealizowany został w dniach 2-5 kwietnia 2009 r. na reprezentatywnej, losowej 1004-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 15 roku życia.