Trwa ładowanie...
d4643ns

Rośnie zainteresowanie apartamentami wakacyjnymi

Mimo stabilizacji cen, ruch na rynku nieruchomości wypoczynkowych jest duży - oceniają eksperci. Najwięcej inwestycji tego typu powstaje w dużych, prestiżowych kurortach. Są atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych lokat bankowych.
Share
d4643ns

- Ceny na rynku sprzedaży mieszkań ustabilizowały się po kilku latach nieustannych spadków. Wahania cen miesiąc do miesiąca są bardzo niewielkie. Obecnie można powiedzieć, że stoją w miejscu. W przypadku apartamentów wakacyjnych spodziewam się jeszcze jakichś korekt, bo ten rynek z opóźnieniem zareaguje na spadek cen mieszkań standardowych - powiedział PAP Marcin Drogomirecki z serwisu Domy.pl.

- To jest rynek nieruchomości luksusowych, mniej podatny na kryzysy i wahania koniunktury gospodarczej. W tych samych lokalizacjach ceny utrzymują się na podobnym poziomie. Dlatego rośnie zainteresowanie inwestycjami w takie nieruchomości. Rynek jest dość stabilny, zarówno jeśli chodzi o wynajem jak i kupno. W związku z tym można liczyć na dużą, stałą rentowność, co zachęca do inwestowania - dodaje PR Manager firmy Condo Broker, Kamila Górecka-Kirwiel.

Nadal największą popularnością cieszą się apartamenty w największych polskich kurortach nad morzem, na Mazurach i w górach. Podobnie jak w poprzednich latach, to tam ceny są najwyższe. Im popularniejszy kurort tym większy rynek i większy popyt. Tam powstaje też najwięcej nowych inwestycji - Sopot, Hel, Władysławowo. Bardzo prestiżową i mającą ograniczoną ofertę lokalizacją jest Jurata, gdzie ceny wynoszą średnio 15 tys. zł za m kw. w apartamencie - to dwa razy drożej niż w Warszawie i dużo drożej niż np. w Sopocie (9,5 tys. zł/m kw.). W mniej popularnych kurortach, gdzie popyt zarówno wśród kupujących, jak i najemców krótkoterminowych jest o wiele mniejszy, ceny są znacznie niższe. Zdecydowanie lepiej jest w kurortach całorocznych - Zakopane jest absolutnie numerem jeden" - dodaje Marcin Drogomirecki.

d4643ns

- Ludzi, których stać na apartament wakacyjny, lubią nieruchomości nowe, od deweloperów. Stare mieszkania wchodzą w grę, jeżeli nie ma podaży nowych apartamentów w najlepszych lokalizacjach i jeśli cena jest atrakcyjna. Najpopularniejsze są apartamenty ok. 40 m kw. - dodaje Bartosz Turek, analityk Lion's Banku.

Popularne są też parki wakacyjne - kompleksy apartamentów z rozbudowaną bazą, która wydłuża sezon wypoczynkowy i uniezależnia klienta od pogody - kryte baseny, place zabaw dla dzieci itp. - twierdzi Tatiana Kałużniacka z Sun&Snow, firmy zajmującej się wynajmem i sprzedażą apartamentów.

Od kilku lat utrzymuje się rosnąca tendencja traktowania nieruchomości w kurortach jako atrakcyjnej inwestycji. Zamożniejsi klienci banków coraz częściej szukają atrakcyjniejszych lokat, ponieważ niskie stopy procentowe powodują wygasanie ofert rachunków o wysokim oprocentowaniu - tłumaczy PAP ekspert Home Broker, Marcin Krasoń.

- Aktualna oferta banków jest na tyle słaba, że część osób decyduje się na przenoszenie swoich pieniędzy na rynek funduszy inwestycyjnych albo na rynek nieruchomości. Jednym z takich trendów jest kupowanie mieszkań, condo apartamentów lub pokoi w condo hotelach w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach, gdzie z jednej strony taka nieruchomość ma zyskiwać na wartości, z drugiej zarabiać, a z trzeciej może służyć jako miejsce wypoczynku - dodaje Krasoń.

d4643ns

Oferta na rynku jest dostosowana do zamożności inwestorów. Coraz większe zainteresowanie budzą condo apartamenty. "W przypadku condo hoteli kupujemy pokój w hotelu, który posiada operatora. Wynajmuje on pokoje, sprząta itd. Właściciel czerpie z tego zyski i często w umowie ma zagwarantowane np. 14 dni pobytu właścicielskiego" - dodaje Krasoń. Zachętą do inwestowania jest często umieszczanie w umowach właścicieli okresu gwarantowanego zysku nawet do 10 lat.

Ceny sprzedaży condo apartamentów - uzależnione od standardu i lokalizacji - wahają się od 200 do 600 tys. zł, a ceny ich wynajmu oscylują między 160 a 400 zł za dobę.

Firmy działające na rynku nieruchomości wypoczynkowych planują budowę nowych kompleksów. W zgodnej ocenie ekspertów rynek ten jest bardzo perspektywiczny i w najbliższych latach będzie się dalej dynamicznie rozwijał.

- Jesteśmy w trakcie budowy kompleksu Plaza, gdzie jest ok. 260 apartamentów. W tej chwili wszystkie znalazły już swoich nabywców. Jego otwarcie jest planowane na sezon 2014 - 2015. Zainteresowanie jest bardzo duże. Nasze poprzednie inwestycje sprzedawały się w 12-18 miesięcy - informuje PAP Kamila Górecka-Kirwiel z Condo Broker.

- Z optymizmem patrzymy w przyszłość, zwiększa się liczba apartamentów w naszej ofercie - w tej chwili jest to ponad 800. Do końca roku szacujemy, że będzie ich 1000 - dodaje Tatiana Kałużniacka z Sun&Snow.

d4643ns

Podziel się opinią

Share
d4643ns
d4643ns