Rostowski: Polska do końca stycznia odpowie KE ws. reform fiskalnych

Polska odpowie do końca stycznia na pismo Komisji Europejskiej w sprawie reform fiskalnych - powiedział w czwartek w Sejmie dziennikarzom szef resortu finansów Jacek Rostowski.

Rostowski: Polska do końca stycznia odpowie KE ws. reform fiskalnych
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

20.01.2011 | aktual.: 20.01.2011 16:24

- Potwierdzam, że kilka dni temu otrzymaliśmy list od komisarza Rehna. Odpowiemy na ten list do końca miesiąca. Podejrzewam, że podobny list otrzyma wiele krajów UE - powiedział Rostowski.

W liście Olli Rehna, komisarza ds. budżetowych UE do polskiego ministra finansów napisano, że Komisja Europejska oczekuje, by polski rząd do końca stycznia przedstawił zapowiedzi reform strukturalnych, które pozwolą na ograniczenie w przyszłym roku deficytu sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB.

Jeśli to nie nastąpi, Komisja wystąpi do Rady UE o wszczęcie procedury, która może doprowadzić do nałożenia sankcji finansowych na nasz kraj.

Zdaniem Brukseli zmiany w OFE nie wystarczą, by do 2012 r. obniżyć deficyt finansów publicznych tak, aby był zgodny z unijnymi normami.

- List, który komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn wysłał do ministra finansów jest standardowym dokumentem. Komisarz Rehn chce wyjaśnień odnośnie prognozy deficytu, jaki został przedstawiony w Aktualizacji Programu Konwergencji (APK) i notyfikacji fiskalnej z października 2010 roku oraz jak rozbieżność między tymi liczbami wpłynie na planowaną przez Polskę ścieżkę obniżenia deficytu sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB - powiedział PAP urzędnik Ministerstwa Finansów pragnący zachować anonimowość.

- Oczywiście żadne sankcje ze strony KE nam nie grożą. Nasza ścieżka ograniczenia deficytu także się nie zmienia. Pod koniec stycznia KE dostanie odpowiedź na list - dodał.

W APK przesłanym do KE w lutym 2010 r. resort finansów prognozował, że deficyt sektora wyniesie 6,9 proc. w 2010, jednak w jesiennej notyfikacji fiskalnej prognozował już - 7,9 proc. PKB.

Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli MF wskazują, że deficyt za ubiegły rok na poziomie 7,9 proc. PKB jest nadal aktualny, a ostateczne dane pojawią się najwcześniej w połowie lutego.

Rząd zakłada także, że deficyt sektora zostanie obniżony poniżej 3 proc. PKB najpóźniej w 2013 r., chociaż nie wyklucza, że uda się już w 2012 r.

Źródło artykułu:PAP
kedeficytrostowski
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)