Trwa ładowanie...

Rostowski: wejście do EMU strategicznym celem dla Polski

Przyłączenie się do strefy euro musi być celem strategicznym dla polskiej gospodarki - powiedział minister finansów Jacek Rostowski

Share
Rostowski: wejście do EMU strategicznym celem dla Polski
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d2ee9x2

.

_ Przyłączenie się do strefy euro musi być celem strategicznym dla polskiej gospodarki. Prezes EBC Trichet powiedział mi, że ta niezwykła odporność gospodarki polskiej w kryzysie zaskoczyła wielu naszych partnerów. To rozwiało wątpliwości związane ze spełnieniem kryteriów z Maastricht. Mamy zamiar spełnić te kryteria i będziemy to robić _ - powiedział Rostowski na konferencji prasowej.

d2ee9x2

_ Kryzys przetestował naszą gospodarkę. W długiej i średniej perspektywie nie jest możliwe utrzymanie własnej waluty w świecie swobodnego przepływu kapitału _ - dodał.

W lipcu pełnomocnik rządu ds. euro, wiceminister finansów Ludwik Kotecki, zapowiedział, że Polska nie wejdzie do strefy euro w 2012 roku.

Obecnie Polska spełnia tylko kryterium stóp procentowych zapisane w traktacie z Maastricht. Zdaniem Koteckiego spełnienie kryterium inflacyjnego możliwe jest na przełomie 2010 i 2011 roku, a kryterium fiskalnego w 2012 roku.

d2ee9x2

Podziel się opinią

Share
d2ee9x2
d2ee9x2