Trwa ładowanie...
13-12-2007 12:14

Równe szanse to mit

Większość studentów prawa w Polsce wątpi w równe szanse na rynku pracy oraz sceptycznie ocenia troskę państwa o zapewnienie obywatelom równego startu.

Równe szanse to mit
d2v71az
d2v71az

Większość studentów prawa w Polsce wątpi w równe szanse na rynku pracy oraz sceptycznie ocenia troskę państwa o zapewnienie obywatelom równego startu - wynika z badań Ipsos Polska oraz Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland.

Sondaż dotyczył postrzegania przez studentów prawa w Polsce kwestii praw człowieka. Jego wyniki zaprezentowano w poniedziałek w Warszawie na konferencji ELSA Poland, podsumowującej prowadzony przez stowarzyszenie w 2007 roku Program Praw Człowieka.

Spośród studiujących prawo, aż 70 proc. uważa, że studenci nie mają takich samych możliwości kariery zawodowej. Jedynie 30 proc. jest przeciwnego zdania. Jednak, w porównaniu z ubiegłym rokiem, liczba ankietowanych.

Badani pytani ogólnie o to, czy państwo zapewnia wszystkim obywatelom równe szanse działania na rynku, w 53 proc. przypadków odpowiedzieli, że "nie", bądź "rzadko". Liczba studentów nastawionych w tej kwestii sceptycznie spadła w porównaniu z rokiem 2006 o 11 pkt proc. Natomiast pozytywnie studenci oceniają poziom swego bezpieczeństwa - 78 proc. spośród nich czuje się bezpiecznie i w porównaniu z ubiegłym rokiem grupa ta wzrosła o 13 pkt proc. 61 proc. ankietowanych oceniło Polskę jako kraj, gdzie wszyscy mogą czuć się bezpiecznie. Zdaniem 73 proc. respondentów wszyscy w Polsce mają zapewnioną możliwość rzetelnego procesu sądowego, 82 proc. jest przekonanych o wystarczającej ochronie osobistej przestrzeni i własności, a 77 proc. uważa, że skutecznie zapewnione jest prawo wyrażania własnych poglądów bez obawy przed dyskryminacją.

Nadal jednak połowa badanych wyraziła przekonanie, że zdarzają się w Polsce przypadki poniżającego traktowania lub karania. Zdaniem 39 proc. pytanych, czyli o 6 pkt proc. więcej niż rok temu, zdarza się, że oskarżeni są uważani za winnych przed prawomocnym wyrokiem sądu. Komentując badania, wiceprezes ELSA Poland Kamil Szymański powiedział PAP, iż ich wyniki są bardziej optymistyczne niż przed rokiem, jednak pokazują równocześnie, że tematyka praw człowieka w większym stopniu powinna być poruszana podczas zajęć na studiach. Dodał, iż w przyszłym roku planowane jest przeprowadzenie badań o charakterze międzynarodowym, we współpracy z europejskimi oddziałami Stowarzyszenia ELSA.

Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA zrzesza 25 tys. studentów z 35 państw. W Polsce działa w 15 ośrodkach uniwersyteckich. Tegoroczne badanie wśród studentów prawa w Polsce przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1223 ankietowanych z wszystkich 15 ośrodków, w których działa stowarzyszenie.

d2v71az
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v71az