Rozchwiany rynek walut i surowców

Przecena złota zatrzymana, MFW obniżył kolejny raz prognozę wzrostu PKB dla Polski i świata, kurs EUR/USD spada w czasie, gdy złotówka umacnia się do głównych walut, a na rynkach surowcowych panuje przecena.

Rozchwiany rynek walut i surowców
Źródło zdjęć: © internetowykantor.pl

Nastają dziwne czasy w światowej gospodarce. Spadający kurs złota zatrzymał się wczoraj w okolicach 1353 USD/uncję po 13% spadku rozpoczętym w piątek. Są to poziomy najniższe od 2 lat. Przeceniane są także inne surowce jak miedź (7300 USD/tona) i ropa (100 USD/baryłka), których ceny są najniższe od roku. Banki inwestycyjne już w minionych tygodniach wydawały rekomendacje “sprzedaj” na złocie, ale chyba nikt się nie spodziewał aż takich spadków. Prezesi banków narodowych nie widzą szansy na zwiększenie rezerw złota swoich krajów w większości odpowiedzieli, że pękła bańka spekulacyjna na tym kruszcu. I to wszystko dzieje się gdy ze świata płyną informację o spowolnieniu gospodarczym w czasie gdy miało nastąpić pierwsze ożywienie. Mechanizm nie zadziałał prawidłowo tym razem. Inwestorzy nie traktują już surowców jako bezpieczną przystań i są one przewartościowane albo to był wypadek przy pracy.

Kolejnym po Chinach kraju, który zawodzi inwestorów publikowanymi wskaźnikami makroekonomicznymi są Niemcy. Wczoraj pod koniec dnia instytut ZEW z lekkim opóźnieniem podał odczyt na poziomie 36,30 pkt. Wskaźnik opisuje sentyment analityków na rynku niemieckim i okazał się on bardzo słaby. Poziom za marzec był równy 48,50 pkt, ale oczekiwania na ten miesiąc były w okolicach 40,50 punktu. Nikt się nawet nie spodziewał, że odczyt będzie niższy o 12,2 punkta. Jest to pierwszy tak silny zwiastun niewykluczonego spowolnienia w Niemczech.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zrewidował też wczoraj swoje prognozy dotyczące wzrostu w Polsce. Ocenił, że w tym roku Polska będzie rosła w tempie 1,3% PKB (wcześniej prognozowano 2,2%). Gospodarka na świecie urośnie o 3,3% zamiast 3,5%.

Po raz kolejny w ostatnich dniach widać korelację polskiej waluty i dolara. Gdy na rynku słychać o powracającym kryzysie w Europie, choćby z powodu Portugalii w reakcji na to spada kurs EUR/USD umacniając dolara wraz za nim umacnia się także polska złotówka. Co świadczy tylko o tym jak bardzo bezpieczna staje się Polska.

Komentarze do wykresów:

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 17.02.2013 do 16.04.2013

Złotówka po dotarciu w okolice minimów, czyli 4,0890 przeszła w trend boczny. Kurs od kilku dni oscyluje pomiędzy poziomami 4,0890 i 4,1200. Wyrysowana kilkudniowa linia wsparcia może pomóc w wyznaczeniu kierunku na najbliższe kilka dni.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 26.02.2013 do 17.04.2013

Kurs CHF/PLN po osiągnięciu minimum 3,3550 zaczął poruszać się w trendzie bocznym oscylując między 3,3650-3,3900. Wyrysowana linia trendu z dwumiesięcznych minimów jest w okolicach 3,3600 i może stanowić silne wsparcie dla osłabiającego się franka.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 17.01.2013 do 17.04.2013

Dolar w stosunku do innych walut osłabił się najbardziej względem złotówki. Kurs USD/PLN spadł do poziomu 3,1110 i przełamał lokalne minimum sprzed kilku dni. Spadki mogą być zatrzymane na 23,6% zniesieniu Fibonacciego, lecz może być tylko chwilowy przystanek patrząc jak na Fibonacciego reagował kurs przez ostatnie 2 tygodnie. Możliwe są dalsze spadki na tej walucie.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 17.02.2013 do 17.04.2013

GBP/PLN wybił się dołem z trójkąta co może świadczyć o dalszym spadku w najbliższych dniach. Kolejnym wsparciem dla kursu może być 23,6% zniesienie Fibonacciego podobnie jak to ma miejsce dla dolara może to nie wystarczyć by kurs nie zszedł poniżej 4,7710. Spadkom może pomóc także linia trendu o silnym nachyleniu spadkowym.

Artur Baron
główny dealer walutowy
Internetowykantor.pl

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)