Trwa ładowanie...

Rozjeżdżają lasy, będą za to ukarani?

Wyższe grzywny, odebranie prawa jazdy, czy ograniczenie wolności poprzez prace społeczne. Ekolodzy z WWF Polska chcą takiego zaostrzenia kar za wjeżdżanie autami terenowymi, quadami i motorami crossowymi m.in. do lasów i rezerwatów - pisze "Dziennik Polski".

Rozjeżdżają lasy, będą za to ukarani?Źródło: AFP, fot: Karen Bleier
d2hv33o
d2hv33o

Obecne sankcje bowiem nie odstraszają miłośników off-roadu. Teraz minimalny mandat za wjazd do lasu wynosi... 20 zł, maksymalny - 500 zł. A jeśli sprawca łamie co najmniej 2 przepisy, np. niszczy też obszar chronionej przyrody, może zapłacić nawet 1000 zł.

Ekolodzy zaś proponują, by najniższa grzywna wynosiła właśnie 1 tys. zł. A jeśli incydent wydarzy się np. na terenie rezerwatu przyrody lub parku narodowego, sąd mógłby orzekać zakaz prowadzenia danego pojazdu na okres od 6 do 36 miesięcy. Kierowcy mogliby być też skazywani na prace społeczne.

- Zaostrzenie kar jest niezbędne, bo proceder rozjeżdżania przyrody przez quady czy auta terenowe to prawdziwa plaga - mówi Dorota Zawadzka-Stępniak z WWF Polska.

Z danych organizacji wynika, że off-roadowcy zniszczyli rezerwat "Lipowska" w Beskidzie Żywieckim. Podobnie jest w Małopolsce - upodobali sobie m.in. Gorce, Pustynię Błędowską. A na Podkarpaciu spotkać ich można w Bieszczadach.

d2hv33o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hv33o