Trwa ładowanie...

Rozmowy premiera z Klichem ws. cięć zawieszone do 15.00

Rozmowy premiera z ministrem obrony Bogdanem Klichem w sprawie cięć w budżecie MON zostały zawieszone do godziny 15.00. Jak dowiedziało się Polskie Radio czas trwają negocjacje ekspertów obu stron.

Rozmowy premiera z Klichem ws. cięć zawieszone do 15.00Źródło: PAP
d2tr4e7
d2tr4e7

Trwające posiedzenie rządu rozpoczęło się więc bez ostatecznych ustaleń co do kształtu budżetu resortu obrony.

Rząd, który po godz. 12.30 rozpoczął posiedzenie, ma zatwierdzić ostateczny plan cięć w budżetach resortów. Premier Donald Tusk nakazał ministrom znalezienie oszczędności na kwotę 17 miliardów złotych.

W piątek i sobotę Tusk rozmawiał z szefami resortów. W sobotę wieczorem ocenił, że wszystko wskazuje na to, iż oszczędności na taką kwotę się znajdą. Poinformował, że wieloletnie reformy, które miały rozpocząć się w roku 2009, będą - w związku ze złą sytuacją gospodarczą - przesunięte przynajmniej o rok.

O szczegółach cięć Tusk nie mówił. Poinformował natomiast, że po ok. 1 mld zł oszczędności będzie można uzyskać z resortów: spraw wewnętrznych i administracji, nauki i szkolnictwa wyższego oraz obrony narodowej. Ministrowi obrony Bogdanowi Klichowi Tusk nakazał poprawić plan oszczędnościowy MON.

d2tr4e7

Zapowiedział też, że ostateczny komunikat w sprawie cięć w budżetach resortów będzie gotowy we wtorek, po posiedzeniu rządu.

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd rozpatrzy też m.in. projekt nowelizacji ustawy o objęciu poręczeniami Skarbu Państwa spłaty niektórych kredytów mieszkaniowych.

Propozycja nowelizacji ma wprowadzić ułatwienia dla spółdzielni, będących dłużnikami Skarbu Państwa z tytułu wykonania poręczenia. Możliwe ma być zawarcie umowy dotyczącej odroczenia, rozłożenia na raty, umorzenia całości lub części zadłużenia. Zawarcie takiej umowy odbywałoby się na wniosek dłużnika i możliwe byłoby w przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi.

Rada Ministrów omówi kierunki rozwoju funduszy pożyczkowych i poręczeniowych dla małych i średnich przedsiębiorstw w latach 2009 - 2013; zapozna się też z informacją na temat wykorzystanie funduszy w Unii Europejskiej.

d2tr4e7

Ministrowie ocenią także projekt ustawy o towarach paczkowanych oraz projekty zmian w ustawach: o zarządzaniu kryzysowym oraz o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Projekt tej ostatniej nowelizacji powstał przy współpracy z: Fundacją Dzieci Niczyje, Komitetem Ochrony Praw Dziecka, Fundacją Mederi, Stowarzyszeniem na rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", Stowarzyszeniem Damy Radę oraz Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia".

Nowelizacja zakłada m.in. wprowadzenie bezpłatnej obdukcji lekarskiej u lekarza pierwszego kontaktu, możliwość zabrania dziecka z domu zagrożonego przemocą przez właściwie przeszkolonych pracowników socjalnych oraz wprowadzenie nakazu opuszczenia lokalu przez sprawcę.

Rząd rozpatrzy również projekt uchwały w sprawie przyznania ministrowi gospodarki, z ogólnej rezerwy budżetowej, środków na finansowanie w 2009 r. kosztów realizacji programu związanego z udziałem Polski w Światowej Wystawie EXPO 2010.

d2tr4e7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tr4e7